شماره تماس :02188990405

آدرس :تهران، میدان فلسطین ، خیابان فلسطین ، پلاک ۳۵۷ ساختمان پزشکان ۱۵۷، طبقه ۴، واحد ۲۷

شرط برخورداری از معافیت مالیاتی صادرات

شرط برخورداری از معافیت مالیاتی صادرات

فهرست مطالب

قانون بودجه سال 1401 کل کشور 

نحوه اجرایی جزء 5 حکم بند(ع) تبصره (6) قانون بودجه سال 1401 کل کشور 
شماره: 200/1401/528
تاریخ: 1401/03/16

در اجرای جزء (5) حکم بند  (ع) تبصره (6) قانون بودجه سال 1401 کل کشور مقرر شده است که، برخورداری از معافیت های مالیاتی برای در آمدهای حاصل از صادرات کالاها و خدمات و هر گونه جایزه و مشوق های صادراتی منوط به بازگشت ارز حاصل از صادرات به چرخه اقتصادی کشور است. حداکثر فرصت رفع تعهد ارزی کالاها و تجهیزات مورد استفاده در طرح (پروژه های) خدمات فنی و مهندسی یک سال پس از دریافت صورت وضعیت  تأیید شده توسط سازمان توسعه تجارت است.

در خصوص طرح (پروژه هایی) که به صورت (بی.ا.تی) و (بی.ا.ا.تی) و (ای.بی.سی. اف) و اعتبار تأمین کننده اجرا میشود،رفع تعهد ارزی پس از تحویل قطعی طرح (پروژه) با تأیید سازمان توسعه تجارت خواهد بود.در هر صورت صادر کننده موظف است در پایان مهلت فوق الذکر ارز حاصل از صادرات را به هر یک از روش های قابل قبول از جمله فروش در سامانه های (نیما) و (سنا)  و واردات در برابر صادرات اقدام نماید. بر این اساس مقرر میدارد:

  1. از آنجا که استرداد مالیات بر ارزش افزوده دوره های مالیاتی سال 1401، موکول به بازگشت ارز به چرخه اقتصادی کشور نمی باشد،بنابراین ادارات امور مالیاتی می بایست  بر اساس دستورالعمل شماره 200/1401/525 مورخ 1401/02/21 موضوع فرآیند استرداد مالیات و عوارض ارزش افزوده موضوع ماده (8) قانون مالیات بر ارزش افزوده مصوب 1400/03/02، اقدام لازم را معمول نمایند.
  2. نرخ صفر مالیاتی موضوع ماده (141) قانون مالیات های مستقیم مصوب سال 1394 نسبت به درآمدهای حاصل از صادرات کالا و خدمات صادرکنندگان در سال 1401، متناسب با میزان بازگشت ارز به چرخه اقتصادی کشور و رفع تعهد ارزی صادرکنندگان که از طریق سامانه استخراج  و ویرایش اطلاعات مودیان در دسترس ادارات امور مالیاتی و مودیان مالیاتی می باشد،اعمال میشود.

بدیهی است هزینه های مرتبط با درآمد های صادراتی که مشمول  برخورداری از نرخ صفر مالیاتی نشده اند با رعایت مقررات فصل دوم از باب چهارم قانون مالیات های مستقیم مصوب اسفند ماه 1366 و اصلاحیه ها و الحافات بعدی آن،از جمله هزینه های قابل قبول مالیاتی برای تشخیص درآمد مشمول مالیات خواهد بود.

 

برای دانلود فایل  اصلی بخشنامه بر روی دکمه زیر کلیک کنید:

پرینت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button