حسابداری صنعتی چیست ؟

حسابداری صنعتی یکی از مهم ترین رشته های حسابداری می باشد. در عین حال یکی از دشوار ترین زیر رشته های حسابداری می باشد. حسابداری صنعتی به ۶ دسته تقسیم می شود.

حسابداری صنعتی یکی از مهم ترین شاخه های علم حسابداری می باشد و همچنین زیر رشته حسابداری مدیریت است و در عین حال یکی از سخت ترین رشته های حسابداری مدیریت می باشد. در واقع به این رشته به تنظیم و پیش بینی بودجه ، ارزیابی و تعیین هزینه های عملیات و مراحل تولید محصول یا خدماتی می پردازد.
انواع حسابداری صنعتی
به ۶ دسته تقسیم می شود که توضیحاتی مختصر داده می شود :
۱٫ هزینه یابی جذبی
۲٫ هزینه یابی متغیر
۳٫ هزینه یابی تخمینی
۴٫ هزینه یابی سفارشی
۵٫ هزینه یابی استاندارد
۶٫ هزینه یابی غیر مستقیم
شماره ۱ : هزینه یابی جذبی
تمامی هزینه هایی که در طول ساخت نیاز می شود مانند مواد مورد لازم ، حقوق کارمندان و کارگران و هزینه ساخت را بخش هزینه یابی جذبی تخمین می زند.
شماره ۲ : هزینه یابی متغیر
برآورد و تخمین هزینه های ساخت که به محصولات اختصاص می گردد را هزینه یابی مستقیم و یا متغیر می نامند. به دلیل متغیر بودن این هزینه ، در صورتحساب آخر این هزینه منظور می گردد.
شماره ۳ : هزینه یابی تخمینی
تخمین هزینه هایی که برای یک قرارداد و مخارج پس از فروش لحاظ می گردد را ، هزینه یابی برآوردی و یا تخمینی می گویند.
شماره ۴ : هزینه یابی سفارشی
در این بخش به صورت مجزا برای هر سفارش هزینه تخمین زده می شود . ساعت کار کارگران مشخص می شود. اسناد و مدارک لازم برای هر سفارش به کارفرما داده می شود و همچنین هزینه های هر سفارش مشخص می شود.
شماره ۵ : هزینه یابی استاندارد
هزینه یابی استاندارد در حسابداری صنعتی به معنای تنظیم و کنترل بودجه می باشد که نتایج عملیات و برنامه ریزی را نشان می دهد.
شماره ۶ : هزینه یابی غیر مستقیم
هزینه های غیر مستقیم ، هزینه هایی هستند که بسیار کوچک و خرد هستند و با محصول ارتباطی ندارند ولی موثر و مفید هستند. هرچند در محصول لازم هستند و باید باشند ، اما ارتباط مستقیمی ندارد.

اهیمت حسابداری صنعتی
اهمیت حسابداری در خدمات حسابداری ، تفکیک هزینه ها اعم از سود و زیان ، درآمد و تلاش برای کاهش هزینه ها است.  همینطور بررسی خط تولید و نحوه سیاست گذاری هم بسیار تاثیر گذار می باشد.

طبقه بندی هزینه ها در حسابداری صنعتی
طبقه بندی هزینه ها در حسابداری تولید و  صنعتی به سه بخش تقسیم می شود :

  1. طبقه بندی طبیعی مخارج
  2. طبقه بندی هزینه ها با توجه به تولید محصول
  3. طبقه بندی هزینه ها بر اساس ساختار و تفکیک بخش ها
Bookmark(0)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *