آیا ثبت شرکت مالیات دارد؟

یکی از عمده ترین سؤالات صاحبان کسب و کاری که با تأسیس شرکت به تازگی وارد دنیای تجارت گشته اند این است که آیا با ثبت شرکت مشمول پرداخت مالیات می شویم؟ آیا نوع شرکت نقشی در پرداخت مالیات دارد یا خیر؟ در پاسخ به تمامی این سؤالات و نمونه های مشابه آن باید گفت […]

یکی از عمده ترین سؤالات صاحبان کسب و کاری که با تأسیس شرکت به تازگی وارد دنیای تجارت گشته اند این است که آیا با ثبت شرکت مشمول پرداخت مالیات می شویم؟ آیا نوع شرکت نقشی در پرداخت مالیات دارد یا خیر؟ در پاسخ به تمامی این سؤالات و نمونه های مشابه آن باید گفت که  هر نوع شرکت و موسسه تجاری که به منظور راه اندازی کسب و کار مراحل قانونی در اداره ثبت شرکت ها را پشت سر بگذراند مشمول پرداخت مالیات بوده و موظف است آن را در تاریخ مشخص شده به خزانه دولت واریز نماید.

در نگاه کلی تر می توان به این مفهوم مهم اشاره نمود که مالیات یا همان منبع درآمد دولت، به مثابه هزینه اجتماعی تعریف شده که تمامی آحاد ملت اعم از انواع شرکت ها و موسسه های خصوصی در راستای پیشبرد اهداف و فعالیت های شغلی خود از یک سو و بهره مندی از امکانات و منفعت دولت موظف به پرداخت مالیات هستند. به این ترتیب توان کافی برای تأمین تمامی امکانات مورد نیاز از سوی دولت فراهم می شود. ما در این بخش از مطلب خود می خواهیم به دلایل بارز پرداخت مالیات از سوی صاحبان شرکت ها صرفه نظر از انواع خدماتی، حقوقی و.. بپردازیم. اگر شما هم جزء آن دسته از افرادی هستید که می خواهید اطلاعات جامع و کاملی دراین باره کسب کنید پیشنهاد می کنیم مطالعه مقاله ما را از دست ندهید.

63102-800x450-1-300x169 آیا ثبت شرکت مالیات دارد؟ از لحاظ قانونی هر نوع تجارتی پس از ثبت شرکت حتی در صورت عدم هرگونه فعالیتی مکلف به پرداخت مالیات است. در غیر این صورت از تمامی مزایا و معافیت هایی که برای تمامی شرکت ها در نظر گرفته شده محروم خواهد شد. به علاوه آنکه مجازات های مربوطه نیز برایش اعمال خواهد گشت. بنابراین نیاز است تا بلافاصله پس از ثبت شرکت صاحبان آن نسبت به تعیین مقدار مالیاتی خود اقدام نمایند.

در رابطه با دلایل ثبت شرکت برای اشخاص حقوقی اطلاعات بسیاری وجود دارد. همان طور که می دانیم تمامی اشخاص اعم از حقیقی و حقوقی برای انجام فعالیت های مختلف و دستیابی به اهداف مورد نظر نسبت به تشکیل شرکت یا موسسه اقدام به عمل می آورند. در صورت انجام چنین تصمیمی در وهله اول بایستی نسبت به ثبت شرکت در اداره مربوط به ثبت سازمان ها و شرکت ها اقدام کنند. از دیگر اقداماتی که موجبات به رسمیت شناختن موسسه تأسیس شده آن ها را فراهم می آورد مراجعه به حوزه مالیاتی و دریافت کد اقتصادی است. به این ترتیب است که شخصیت حقوقی شرکت ها به رسمیت شناخته می شود. تعیین حوزه مالیاتی و پرداخت مالیات از سوی شرکت ها به این خاطر انجام می شود که صاحبان آن هر ساله میزان و صورت حساب دارایی های خود را برای مشخص نمودن میزان مالیات به اداره امور مالیاتی ارائه نمایند.

تیم حسابداری پیشداد امیدوار است این مطلب مورد توجه شما قرار گرفته باشد.

Bookmark(0)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *