گواهی مالیات بر ارزش افزوده چیست و کجا کاربرد دارد؟

آیا می دانید گواهی مالیات بر ارزش افزوده چیست؟ مالیات بر ارزش افزوده که با علامت اختصاری VAT شناخته می شود یکی از مدرن ترین و رایج ترین انواع مالیات دولتی و به عبارتی منبع مهم درآمد دولت است. این نوع مالیات که در چند سال اخیر توسط دولت وضع شده نوعی مالیات بر مصرف […]

آیا می دانید گواهی مالیات بر ارزش افزوده چیست؟
مالیات بر ارزش افزوده که با علامت اختصاری VAT شناخته می شود یکی از مدرن ترین و رایج ترین انواع مالیات دولتی و به عبارتی منبع مهم درآمد دولت است. این نوع مالیات که در چند سال اخیر توسط دولت وضع شده نوعی مالیات بر مصرف می باشد که به طور غیر مستقیم خریدار را موظف می دارد تا در مقابل بهای خرید کالا یا محصولات مبلغی به خزانه دولتی واریز کند. تصور اشتباه عموم مردم در رابطه با این مقوله این است که مالیات بر ارزش افزوده تنها مختص به مصرف کنندگان است. اما حقیقت آن است که تمامی تولید کنندگان یا کالا یا خدمات نیز موظف به پرداخت آن هستند. با این تفاوت که آن ها و واسطه ها تنها یک بار نسبت به پرداخت مالیات اقدام می کنند و پس از فروش محصول به مشتری مبلغ دریافتی را به حساب دولت واریز می کند. حال سؤال اینجا است که گواهی مالیات بر ارزش افزوده چگونه است و در کجا به کار برده می شود

آشنایی با گواهی مالیات بر ارزش افزوده

گواهی مالیات بر ارزش افزوده یکی از اصلی تری اقدامات دولت در اجرای امور مالیاتی بوده و اخذ این گواهی از سوی صاحبان کسب و کار یکی از الزامات فعالیت اقتصادی است. همان طور که می دانیم دولت برای ایفا مؤثر نقش خود در فعالیت های اقتصادی نیازمند کسب درآمد از یک منبع مشخص است. می توان گفت انواع مالیات ها مهم ترین منبع درآمد دولت به حساب می آید و از طرفی هم برای ایجاد تعامل دو طرفه میان مردم و دولت بهترین شاخصه معرفی شده است. بنابراین تمامی مشمولان حقیقی و حقوقی قانون مالیات دولتی بایستی برای پرداخت آن گواهی مالیات بر ارزش افزوده را از سازمان امور مالیاتی دریافت کنند. معمولاً این مجوز برگه ای آ۴ است که دارای شماره و تاریخ بوده و برای هر مؤدی مالیاتی بر اساس شماره ملی و کد اقتصادی مختص به وی صادر می شود. مدت زمان اجرایی آن به صورت ۶ ماهه یا یک ساله بنا به تشخیص معاونت امور مالیاتی صادر می شود.

از کجا و چگونه گواهی مالیات بر ارزش افزوده دریافت کنیم؟

از آنجایی که یکی از مهم ترین فاکتورها در اجرای مالیات دولتی همین مالیات بر ارزش افزوده است اما باز هم ممکن است شمار بسیاری از فروشندگان محصولات و ارائه دهندگان خدمات اطلاع چندانی از چگونگی دریافت گواهی مالیات بر ارزش افزوده نداشته باشند. این در حالی است که تمامی آن ها در صورتحساب خرید و فروش خود، مبلغ مالیاتی را از مشتری یا همان خریدار دریافت می کنند. قابل توجه این دسته از افراد؛ تمامی اشخاص حقیقی یا حقوقی بایستی گواهی لازم جهت اجرای امور مالیاتی را داشته باشد و این امر منوط به گذراندن مراحل ثبت نام و تکمیل پرونده مالیاتی در اداره امور مالیاتی می باشد. در غیر این صورت دریافت مالیات بر ارزش افزوده از خریداران امری غیر قانونی تلقی می شود.

برای اخذ گواهی مبنی بر مالیات بر ارزش افزوده باید تمامی کسانی که به نوعی فعالیت تجاری و تولیدی دارند نسبت به گذراندن مراحل اولیه ثبت نام به سازمان دارای محل سکونت خود مراجعه کنند. پس از دریافت رمز از سوی سازمان مربوطه نسبت به پرداخت مالیات اقدام می کنند. به این ترتیب فرایند دریافت گواهی نامه مالیات بر ارزش افزوده انجام می شود.

مدارک لازم برای دریافت گواهی مالیات بر ارزش افزوده:

  • کپی مدارک تمامی اشخاص حقیقی و حقوقی( شناسنامه و کارت ملی)
  • کد اقتصادی
  • وکالت نامه
  • آدرس کامل شرکت و یا سکونت شخص حقیقی و حقوقی
  • تلفن ثابت و همراه
  • گواهی صلاحیت

تیم حسابداری پیشداد سال مال خوبی را برای شما آرزومند است

Bookmark(0)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *