گزارش فصلی مالیاتی چیست؟

گزارش فصلی مالیاتی، گزارشی است که هر سه ماه یک بار یعنی در هر فصل توسط صاحبان مشاغل مصوب قانون بایستی در سامانه مالیاتی کشور طبق ضوابط خاصی ثبت و ارائه شود. گزارش فصلی مالیاتی چیست؟ مالیات بر ارزش افزوده در سال­های اخیر به یکی از منابع درآمدی دولت تبدیل شده است. با بالا رفتن […]

گزارش فصلی مالیاتی، گزارشی است که هر سه ماه یک بار یعنی در هر فصل توسط صاحبان مشاغل مصوب قانون بایستی در سامانه مالیاتی کشور طبق ضوابط خاصی ثبت و ارائه شود.

گزارش فصلی مالیاتی چیست؟

مالیات بر ارزش افزوده در سال­های اخیر به یکی از منابع درآمدی دولت تبدیل شده است. با بالا رفتن فرهنگ مالیاتی و فرهنگ­سازی مالیاتی احتیاج به ثبت گزارش­های مالیاتی بیش از پیش احساس می­شود. بدین منظور استفاده از خدمات مالی و حسابداری ضروری به نظر می­رسد. بر اساس آیین­نامه اجرایی ماده ۱۶۹ قانون مالیات­های مستقیم هر سه ماه یک بار شاغلان موضوع قانون مالیات­های مستقیم باید اطلاعات خرید و فروش، پرداخت و دریافت، صادرات و واردات، بیمه، اجاره، پیمان­کاری و حق­العمل­کاری خود را در سامانه سازمان مالیاتی کشور ثبت کنند. در پایان هر فصل شما برای ۴۵ روز فرصت دارید تا این گزارش را ارائه دهید. درج اطلاعات نادرست علاوه بر مشکلات بعدی برای مالیات سالانه باعث جریمه نیز خواهد شد. بدین منظور بهتر است از خدمات حسابرسی شرکت­های معتبر کمک بخواهید.

چه کسانی باید گزارش فصلی مالیاتی ارائه دهند؟

طبق آیین­نامه اجرایی ماده ۹۵ قانون مالیات­های مستقیم مصوب ۳۱ تیر ۱۳۹۴، تقسیم بندی مشاغل بر اساس نوع و حجم فعالیت می­باشد و پس از تعیین گروه، تکالیف قانونی خاصی برای شغل در نظر گرفته می­شود. لازم است بدانید که تا سه سال نمی­توان به گروه پایین­تر منتقل شد. ثبت دقیق حجم فعالیت­های فروش کالا و خدمات اهمیت بالایی دارد چرا که گروه شما را معلوم می­کند. شما با مراجعه به خدمات حسابداری می­توانید از ثبت درست اطلاعات خود مطمئن شوید. گروه اول معاملات سالانه تا بالای سی میلیارد ریال، گروه دوم از ده میلیارد تا سی میلیارد ریال و گروه سوم سایر حجم معاملات کمتر را در بر می­گیرد.

نوع فعالیت نیز گروه شما را مشخص می­کند. صاحبان این فعالیت­ها فارغ از حجم معاملات خود در گروه اول قرار می­گیرند: کارخانه داران و تولید کنندگان، کسانیکه پروانه بهره­بردای از معادن دارند، هتل­­داران سه ستاره و بالاتر، صاحبان بیمارستان­ها، زایشگاه­ها وکلینیک­های تخصصی، صرافان و کسانیکه فروشگاه زنجیره­ای دارند.

گزارش فصلی مالیاتی چگونه تهیه می­شود؟

گزارش به دو صورت آنلاین و آفلاین یا برخط و غیر برخط ثبت می­شود. در روش آنلاین ابتدا در سامانه الکترونیکی مالیاتی کشور ثبتنام می­کنید، سپس در هر مرحله اطلاعات مربوط به گزارشات خرید و فروش، صادرات و واردات، قرادادها، مصرف­کنندگان نهایی و غیره را وارد می­نمایید.

در روش آفلاین سازمان مالیاتی کشور یک فرمت استاندارد برای ثبت گزارش مالیاتی تهیه کرده است. شما می­توانید با کمک گرفتن از متخصصان و کارشناسان اطلاعات خود را در این قالب ثبت کنید و سپس در سامانه بارگزاری نمایید. بهتر است برای انجام گزارش فصلی مالیاتی خود از خدمات مالی و حسابداری استفاده کنید تا بتوانید از مزایای قانون مالیاتی کشور هم بهره­مند شوید.

از این رو گروه خدمات مالیاتی و حسابداری پیشداد قصد دارد شما را در این امر همراهی کند

Bookmark(0)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *