کوتاه درباره اظهارنامه مالیاتی ۹۸

اظهارنامه مالیاتی فرم و یا کارنامه ایی است که بر طبق آن میزان مالیات اشخاص حقیقی و حقوقی در یک سال مالی تعیین می شود. محاسبه مالیات در ایران به دو شیوه خوداظهاری و علی‌الرأس انجام می شود

اظهارنامه مالیاتی فرم و یا کارنامه ایی است که بر طبق آن میزان مالیات اشخاص حقیقی و حقوقی در یک سال مالی تعیین می شود. محاسبه مالیات در ایران به دو شیوه خوداظهاری و علی‌الرأس انجام می شود. در شیوه خوداظهاری  شخص حقیقی و یا حقوقی خود میزان سود، درآمد، هزینه، زیان و …  را به سازمان امور مالیاتی، جهت محاسبه مالیات ارائه می کند.  در صورت عدم تحویل اظهارنامه، میزان مالیات توسط بازرسین سازمان اعمال می شود.کوتاه درباره اظهارنامه مالیاتی ۱۳۹۸

در تنظیم اظهارنامه مالیات و  اظهارنامه عملکرد ۹۸ توجه به سال مالیاتی و سال مالی از اهمیت ویژه ایی برخوردار است. منظور از سال مالیاتی یک سال شمسی است که از یک فروردین آغاز شده و تا ۲۹ اسفند ادامه خواهد یافت. در صورتی که سال مالی اشخاص حقوقی با سال مالیاتی یکسان نباشد، مبنای محاسبه و اخذ مالیات سال مالی در نظر گرفته خواهد شد و زمان تسلیم اظهارنامه چهار ماه پس از پایان سال مالی خواهد بود که معمولا  این تاریخ تا پایان ۳۱ خرداد هر سال است.

آخرین مهلت اظهارنامه مالیاتی ۹۸

آخرین مهلت اظهارنامه مالیاتی ۹۸ با توجه به سال مالی برای اشخاص حقیقی و حقوقی متفاوت است مهلت تسلیم اظهارنامه مالیاتی حداکثر تا پایان تیرماه در هر سال مالی است. بنابراین برای سال مالی منتهی به ۱۳۹۸/۱۲/۲۹ آخرین مهلت اظهارنامه مالیاتی ۹۸ ۱۳۹۹/۰۴/۳۱ می باشد.

ضرورت اظهارنامه مالیاتی

عدم ارائه به موقع اظهار نامه مالیاتی در زمان تعیین شده باعث محرومیت از معافیتهای مالیاتی شده، تبعات قانونی داشته و با جریمه های سنگین مواجه است. در این رابطه اشخاص حقوقی ملزم به پرداخت ۳۰ درصد  و اشخاص حقیقی ۱۰ درصد مالیات متعلقه خواهد شد. .

نحوه ارائه اظهارنامه مالیاتی

در حال حاضر نحوه ارائه اظهارنامه مالیاتی به صورت الکترونیکی است و نیاز به مراجعه حضوری افراد به سازمان نیست.  برای مودیان حقیقی ارایه این اظهارنامه از طریق تکمیل ثبت نام الکترونیک انجام می پذیرد و برای مودیان حقوقی  پس از تایید اطلاعات  نام کاربری، کلمه عبور و کد رهگیری در اختیار آنها قرار خواهد گرفت.

 

Bookmark(0)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *