کد اقتصادی چیست و چه کاربردی دارد؟

کد اقتصادی یکی از پیش نیازهای انجام فعّالیت‌های اقتصادی می‌باشد و داشتن آن برای افرادی که در زمینه‌های مختلف اقتصادی از جمله واردات و صادرات کالا در حال فعّالیت هستند الزامی است. در این مقاله قصد داریم تا شما را بیشتر با شماره اقتصادی و ویژگی‌های آن آشنا نماییم و کاربردهای اصلی آن را بیان کنیم.

کد اقتصادی یک شماره ۱۲ رقمی بخصوص می‌باشد که توسّط اداره‌ی دارایی برای افراد حقیقی و حقوقی قابل صدور می‌باشد و در اختیار داشتن آن برای افرادی که در زمینه‌های مختلف اقتصادی همچون: واردات و صادرات کالا، توزیع کالا و ارائه‌ی خدمات در سطح جامعه در حال فعّالیت هستند الزامی است. این کد امکان مدیریت صحیح خدمات حسابداری، محاسبه‌ی مالیات، شناسایی فعّالان در یک حوزه‌ی اقتصادی خاص و بسیاری از موارد دیگر را امکان‌پذیر می‌سازد و افرادی که برای ثبت شرکت و یا اخذ کارت بازرگانی اقدام می‌نمایند باید شماره اقتصادی ۱۲ رقمی خود را در اختیار داشته باشند. در ادامه می‌توانید با برخی از کاربردهای اصلی این کد بیشتر آشنا شوید.

کاربردهای کد اقتصادی:
صدور کارت بازرگانی و افتتاح حساب بانکی برای اشخاص حقوقی:
صدور کارت بازرگانی و افتتاح حساب بانکی و ارزی برای اشخاص حقوقی منوط به در اختیار داشتن کد اقتصادی می‌باشد و از نظر قانونی بدون در اختیار داشتن این کد امکان شروع و یا ادامه‌ی فعّالیت‌های اقتصادی وجود ندارد زیرا در این صورت سیستم نمی‌تواند اشخاص فعّال در حوزه‌های مختلف اقتصادی را شناسایی نماید و مالیات فعّالیت‌های اقتصادی آن‌ها را محاسبه کند.

امکان حضور در مناقصه‌ها و مزایده‌ها با در اختیار داشتن کد اقتصادی:
شما تنها در صورت در اختیار داشتن کد اقتصادی قادر به شرکت در مناقصات و مزایده‌های مالی خواهید بود و در صورت عدم برخورداری از شماره‌ی اقتصادی حضور و فعّالیت شما در این نوع فرایند‌های اقتصادی غیر قانونی تلقّی خواهد شد و شما را با اتّهاماتی همچون فرار مالیاتی و دور زدن سیستم‌های خدمات حسابداری اداره‌ی دارایی مواجه خواهد کرد.

بهره‌مندی از معافیت‌های مالیاتی:
اداره‌ی دارایی در پایان سال مالی اقدام به معرّفی واجدین شرایط معافیت‌های مالیاتی مختلف می‌کند و در صورتی که شما کد اقتصادی خود را دریافت نکرده‌ باشید نمی‌توانید از این معافیات‌های مالی بهره‌مند شوید و در برخی از موارد ممکن است که با جریمه‌های سنگین مالیاتی نیز مواجه گردید زیرا در این صورت فعّالیت‌های اقتصادی شما برای دولت و قانون تعریف نشده و نامشخّص خواهد بود و این مسئله امکان بررسی وضعیت مالیاتی شما را غیر ممکن می‌کند.

Bookmark(0)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *