چگونه نرم‌افزار حسابداری مناسب کسب‌و‌کارتان را انتخاب کنید؟

بهترین نرم افزار حسابداری چیست ؟
میتوانید جهت مقایسه نرم افزارهای حسابداری و شناسایی پرکاربردترین نرم افزار حسابداری این مقاله را مطالعه کنید .

چگونه نرم‌افزار حسابداری مناسب کسب‌و‌کارتان را انتخاب کنید؟

نرم افزارهای مالی و حسابداری زیادی وجود دارند که در دسترس صاحبان مشاغل ، بنگاه های اقتصادی و شرکت ها می باشد .

این مقاله جهت رفع دغدغه شرکتهایی که در انتخاب خرید نرم افزار حسابداری یا  مقایسه نرم افزارهای حسابداری با یکدیگر و عدم توانایی در تشخیص اینکه بهترین نرم افزار حسابداری چیست نوشته شده است .

در گذشته، حسابداری فرآیندی مبتنی بر کاغذ بود و معمولا حسابداران از دفاتری قطور استفاده می‌کردند تا بتوانند اطلاعات مالی ضروری کسب‌و‌کار را ثبت کنند اما در عصر دیجیتال، حتی کسب‌و‌کارهای کوچک نیز می‌توانند از طیف گسترده نرم‌افزارهای حسابداری موجود در بازار استفاده کنند. این طیف گسترده نرم افزارهای حسابداری، نه تنها خطاهای انسانی در محاسبات را کاهش می‌دهند بلکه می‌توانند منبع اطلاعات وسیعی باشند که به شکل‌دهی دیدگاه شما از کسب‌و‌کار کمک می‌کند؛ از پیش‌بینی میزان تولید و فروش در ماه‌های آتی گرفته تا شناسایی اقلامی که بیش از حد نیاز تولید شده و سرویس‌هایی که کمترین سودآوری را برای کسب‌وکار شما داشته‌اند و مانند آن. اما در میان انفجاری از ارائه محصولات نرم‌افزاری پیچیده و برنامه‌های آنلاین، یافتن نرم‌افزاری که امکانات آن بیشترین انطباق را با کسب‌و‌کار شما داشته ‌باشد می‌تواند به یک چالش تبدیل شود.

بهترین نرم افزار حسابداری چیست ؟

کدام نرم افزار حسابداری بهتر است ؟

پرکاربردترین نرم افزار حسابداری چیست ؟

ارزان ترین نرم افزار حسابداری ؟

گرانترین نرم افزار حسابداری ؟

نیاز شرکت به نرم افزار حسابداری ؟

امکانات نرم افزار حسابداری چیست ؟

ویژگی های نرم افزار حسابداری ؟

مقایسه نرم افزارهای حسابداری ؟

مقایسه نرم افزارحسابداری …….. با نرم افزار …….  ؟

 

 

به طور کلی

نرم افزار های حسابداری به دو دسته تقسیم می شوند :

 • نرم افزار حسابداری فروشگاهی
 • نرم افزار حسابداری شرکتی

یا

 • نرم افزار های حسابداری کسب و کار های کوچک
 • نرم افزارهای حسابداری کسب و کارهای بزرگ

نرم افزار های حسابداری فروشگاهی و کسب و کارهای کوچک برای بنگاه های اقتصادی و صاحبان مشاغل و فعالیت هایی مناسب است که بسیار ساده و کم حجم می باشد : مانند فروشگاه های کوچک ، دفاتر خدماتی کوچک ، خرده فروش ها و …. که صرفا ورود خروج انبار و دریافت و پرداخت و حساب مشتریان و تامین کنندگان را نگهداری می کنند . و نیاز چندانی به گزارشات مالی و حسابداری ندارند .

و بیشترین اطلاعاتی که جهت مدیریت مالی کسب وکار خود نیاز دارند اطلاع از وضعیت طلب و بدهی آنها می باشد و نهایتا میزان موجودی انبار و بانک و صندوق می باشد .

شرکت هایی که در زمینه نرم افزار های حسابداری کوچک دارای تجربه موفقی می باشند معمولا به صورت صنفی در بازار معرفی شده اندبه طوری که کاربران به دنبال موفق ترین نرم افزار حسابداری در کسب و کار مشابه خود هستند  .

برخی از نرم افزارهای حسابداری کسب و کار های کوچک به شرح ذیل معرفی میگردند :

 1. نرم افزار حسابداری هلو – شرکت طرفه نگار
 2. نرم افزار حسابداری آژنگ – شرکت هوش مصنوعی آژنگ
 3. نرم افزار حسابداری آسان
 4. نرم افزار حسابداری سکه
 5. نرم افزار حسابداری محک
 6. نرم افزار حسابداری پاتریس
 7. نرم افزار حسابداری پارمیس
 8. و ….

برخی از نرم افزارهای حسابداری کسب و کار های متوسط و بزرگ به شرح ذیل معرفی میگردند :

 1. نرم افزار حسابداری سپیدار
 2. نرم افزار حسابداری نوسا
 3. نرم افزار حسابداری پیوست
 4. نرم افزار حسابداری همکاران سیستم
 5. نرم افزار حسابداری قیاس
 6. نرم افزار حسابداری تدبیر
 7. و…..

“لازم به ذکر است نرم افزارهای حسابداری دارای تنوع بسیاری می باشند که صرفا جهت آشنایی و معرفی ( نه توصیه جهت استفاده یا عدم استفاده)  برخی از آنها نامبرده شدند ”

نیازهای حسابداری خود را بشناسید
نخستین گام در انتخاب نرم افزار حسابداری این است که به آنالیز مناسب نیازهای مدیریتی و مالی خود بپردازید. در این راستا باید به سوالات واضح و سوالاتی که شمارا به فکر وا می‌دارد پاسخ دهید، برنامه‌ریزی و صرف زمان مناسب در این مرحله باعث می‌شود به این زودی نیازی به تغییر نرم‌افزار خود نداشته ‌باشید.

کارشناسان گروه خدمات حسابداری و مالیاتی پیشداد به راحتی می توانند نیازهای واحد حسابداری و همچنین چرخه مالی و فرآیند مالی شرکت شما را بررسی و بهترین و مناسب ترین نرم افزار حسابداری را به شما معرفی کنند .

چه چیزهایی باید در مورد کسب‌و‌کار خود بدانید؟
در خصوص کسب و کار خود تحقیق کنید و اطلاعات کافی در مورد اینکه چه مواردی برای نگهداری اطلاعات مالی و حسابداری نیاز دارید ؟ یا چه مستنداتی در خصوص کسب و کارتان ارزش نگهداری دارد ؟ چه گزارش هایی مورد نیاز شما می باشد ؟ گزارشهای مالی حسابداری و گزارش های کالا ، گزارش تولید ، گزارش انبار ، گزارش نقدینگی ، گزارش چکهای دریافتی ، گزارش چکهای بلند مدت ، گزارش مشتریان ، گزارش مانده طرف حسابها و … تماما باید در کسب و کار شما بررسی شود که مدیران شرکت های موفق معمولا در بدو فعالیت خود و یا در هنگام شروع یک استارتاپ از مشاوره مالی و حسابداری و همچنین مشاوره دقیق در خصوص انتخاب نرم افزار حسابداری اقدام می نمایند .

پیش بینی نیاز مالی ، در آینده به شدت اهمیت دارد زیرا در صورت انتخاب اشتباه در خرید نرم افزار حسابداری هزینه تغییر نرم افزار حسابداری قابل توجه خواهد بود .

با حسابدار و کارکنان خود صحبت کنید
اگر در کسب‌و‌کار خود دارای حسابدار یا مشاور هستید بهتر است قبل از هرگونه اقدامی با این افراد متخصص مشورت کنید. اکثر آن‌ها تجربه کار با افراد و مشاغل مشابه شما را داشته‌اند و به‌خوبی نوع کسب‌و‌کار شما و نیازهای مرتبط با آن را می‌شناسند در نتیجه قادرند نرم‌افزاری را به شما معرفی کنند که از طریق آن، اطلاعاتی که در حوزه محاسبات مالی شرکت بدان‌ها نیاز دارید به بهترین شکل جمع‌آوری می‌شود.
در فرآیند حسابداری شرکت شما، توجه به بخش IT، تقریبا به اندازه حسابداری اهمیت دارد، چرا که باید امکانات سخت‌افزاری خود را نیز به‌ خوبی بشناسید. بسته نرم‌افزارهای حسابداری از دیتابیس‌های بزرگی استفاده می‌کنند و معمولا شامل چندین دیتاتیبل است که با هم کار می‌کنند بنابراین قبل از هر چیز امکانات سخت‌افزاری خود را بررسی کنید چرا که با افزایش اطلاعات حسابداری که معمولا به سرعت اتفاق می‌افتد، فضای سخت‌افزاری بیشتری برای ذخیره این اطلاعات لازم می‌شود.

در فرآیند حسابداری شرکت شما، توجه به بخش IT، تقریبا به اندازه حسابداری اهمیت دارد، چرا که باید امکانات سخت‌افزاری خود را نیز به‌ خوبی بشناسید. بسته نرم‌افزارهای حسابداری از دیتابیس‌های بزرگی استفاده می‌کنند و معمولا شامل چندین دیتاتیبل است که با هم کار می‌کنند.

موسسه خدمات مالی و حسابداری پیشداد در زمینه امور حسابداری ، طراحی سیستم حسابداری ، کدینگ حسابها ، نحوه جمع آوری اطلاعات ، چرخه مالی ، فرآید تحویل اسناد به واحد حسابداری ، معرفی نرم افزار حسابداری ، استقرار نرم افزار مالی و حسابداری و همچنین بررسی و تامین سخت افزار های مورد نیاز واحد مالی تجربه موفقی را دارا می باشد .

قبل از آغاز به خرید باید به چه نکاتی توجه کنید؟
الف) محدودیت‌های بودجه خود را بشناسید
در خصوص خرید نرم افزار حسابداری بررسی بودجه شرکت از اهمیت زیادی برخوردار است .

برخی از نرم افزار ها در ابتدا بسیار ارزان قیمت می باشند ولی بعد از استفاده از نرم افزار باتوجه به هزینه های پشتیبانی و یا هزینه تهیه امکانات جانبی نرم افزار هزینه نرم افزار از هزینه خرید اولیه یک نرم افزار دیگر بیشتر خواهد شد . لذا انتخاب نرم افزار مناسب به معنی انتخاب نرم افزار گران یا ارزان نمی باشد . و باید به صورت هوشمندانه بودجه خرید نرم افزار بررسی شود .

ب) با مشاورانی در حوزه سایر کسب‌و‌کار‌ها و نرم‌افزار‌ها در تماس باشید
سعی کنید بفهمید افراد دیگر که در صنعت مشابه شما فعالیت دارند از چه راهکارهایی استفاده می‌کنند البته مشخصا به دلیل مسائل رقابتی رسیدن به آن مشکل است اما حداقل از نحوه فعالیت برخی از رقیبان خود مطلع شوید. نشست‌ها و میزگرد‌ها می‌تواند بهترین مکان برای اینگونه گفتگو‌ها باشد همچنین می‌توانید از حسابدار خود در این رابطه سوال کنید چرا که احتمالا برای افرادی دیگر در صنعت شما کار کرده ‌است.

البته موسسات خدمات مالی و حسابداری و یا شرکت ارائه دهنده خدمات حسابداری بهتر می توانند در این امر پاسخگوی نیاز های شما باشند .

مشورت با تولید کنندگان نرم افزار های حسابداری نیز راه حل مناسبی می باشد ولی به دلیل وجود بحث بازاریابی و تبلیغات ، شاید به نتیجه مناسب و مدنظر خود نرسید !!!
مشاوره صحیح در خرید نرم افزار حسابداری با عث می شود گزینه های پیش روی شما به مراتب کمتر و با کیفیت تر و مناسب تر باشد .

ج) لیستی از توقعات خود آماده کنید
پس از اینکه اطلاعات لازم را دریافت کردید لازم است با خود فکر کنید که توقع دارید یک نرم‌افزار حسابداری چه کارهایی برای شما انجام دهد، البته مسلما نمی‌توانید برنامه‌ای بیابید که پاسخگوی تمام خواسته‌های شما باشد، از این رو باید لیست توقعات خود را اولویت‌بندی کنید.
بسیار مهم است که میان اطلاعاتی که از طریق صحبت با اشخاص بدست آورده‌اید با اطلاعات واقعی و نظریه‌های عینی تعادل ایجاد کنید. برخی از سایت های تولید کننده نرم افزار حسابداری به صورت کلی امکانات نرم افزار خود را شرح داده و در اختیار کاربران میگذارند و یا با انتشار دموی نرم افزار حسابداری نسبت به معرفی امکانات نرم افزار حسابداری اقدام می نمایند .

برخی نرم‌افزار‌ها نسخه‌های ۳۰ روزه در اختیار کاربران قرار می‌دهند که معمولا کاربران اجازه استفاده از برخی توابع موجود در نرم‌افزار را دارند اما در هر صورت استفاده از آن‌ها باعث می‌شود با کلیت نرم‌افزار آشنا شوید. قبل از اقدام به خرید محصول آن را امتحان کنید.

به صورت کلی مهارت واحد مالی و حسابداری در استفاده از نرم افزار حسابداری و گزارشات حسابداری و خروجی اکسل و فایل های قابل دریافت از نرم افزار حسابداری بسیار اهمیت دارد به طوریکه گزارشات خاص مدیریت توسط سلیقه حسابدار و با استفاده از خروجی های اکسل یا اکسس و… قابل طراحی برای مدیریت و یا استفاده کنندگان از اطلاعات مالی می باشد .

و بالاخره، تصمیم نهایی را بگیرید!
اکنون شما مراحل لازم را طی ‌کرده‌اید، با افرادی داخل و خارج از سازمان خود صحبت کرده‌اید و با ادعای فروشندگان مختلف در مورد نرم‌افزار آن‌ها آشنا شده‌اید، برخی نرم‌افزارها را تست کرده‌اید یا حداقل شمای کلی آن را مشاهده کرده‌اید، اکنون همه چیز به شما بستگی دارد، به نیازهای آنالیز شده خود اولویت دهید و اطمینان حاصل کنید که گزینه انتخابی شما بیشتر نیازهای مهم مورد نظر شما را پوشش می‌دهد و بدانید که:

بهترین بسته نرم‌افزار حسابداری وجود ندارد ولی مسلما بسته‌ای وجود دارد که برای شما بهترین باشد.

حرف آخر :

مرحله بعد از خرید نرم افزار حسابداری ، استقرار صحیح نرم افزار حسابداری براساس استاندارد ها و اصول حسابداری و نیاز مجموعه می باشد .

با کارشناسان خدمات مالی و حسابداری پیشداد تماس بگیرید و بهترین انتخاب خودرا در خرید نرم افزار حسابداری تجربه کنید .

 

 

Bookmark(0)

Comments ۴

 • سلام برای حسابداری یک پروژه کوچک ساختمانی (ساخت ۵ واحد آپارتمان) کدام نرم افزار را پیشنهاد میکنید؟ ۰۹۱۹۷۳۱۲۴۴۸ افشاری

  • سلام جناب افشاری عزیز لطفا تماس بگیرید با واحد نرم افزار حسابداری

 • سلام
  نرم افزار حسابداری تیپ تو این مقاله بررسی نشده، با اینکه تازه اومده اما امکانات خاص و ویژه ای داره، پیشنهاد میکنم حتما بررسیش کنید. از امکانات بینظیرش میتونم بگم که
  ۱- صورت مالی مقایسه ای با یادداشت توضیحی میده که کارو بسیار راحت میکنه و میتونی امسالتو با هر سال دلخواهت مقایسه کنی.
  ۲- بهای تمام شده اش واقعا درست محاسبه میکنه و بصورت هوشمند هم است و دیگه لازم نیست مثل سیپدار دستی اینو محاسبه کنی.
  ۳- گزارشات متنوعی داره که کارو راحت میکنه و ۲۸ مدل خروجی میده.
  ۴- کاربری آسان و یوزر فرندلی بودنش خیلی کارو راحت کرده.
  ۵- سود و زیانت میتونی بر اساس هر فاکتور در لحظه ببینی.
  ۶- دفتر روزنامه و کل که تو چند ثانیه تهیه میشه.
  ۷- شش سطحی بودنش دست کاربر خیلی باز میذاره.
  ۸- امکان تعریف بی نهایت کالا و بی نهایت انبار بدون هزینه جانبی داره.
  ۹- تا ۵ واحد شمارش میتونی برای هر کالا تعریف کنی.
  ۱۰- برای هر کالا میتونی تا ۱۱ تا بارکد تعریف کنی که از تعدد کدینگ حساب جلوگیری میکنه.
  ۱۱- تیم پشتبانی قوی و امکان تیکت گذاری تو خود نرم افزار داره که کارو خیلی خیلی راحت کرده.
  ۱۲- بودجه سنجی یا امکان سنجی تولید داره که هم تعدادی هم ریالی میتونی گزارش بگیری.
  ۱۳- یکپارچه بودن نرم افزار یکی دیگه از قابلیت اونه.
  ۱۴- و از مهمتر تنها نرم افزار حسابداری که گواهی امنیت اطلاعات داره و خیال مدیران ارشد میتونه ازین بابت راحت بکنه.
  اگه میخوایی یه نرم افزار استاندارد که کاربریش آسون باشه استفاده کنی پیشنهاد میکنم این نرم افزار بررسی کنید.

  • ممنون که اعلام نظر کردید .
   جهت همکاری در زمینه نرم افزار حسابداری و یا معرفی و ارائه دمو با کارشناسان واحد نرم افزار های مالی و حسابداری شرکت پیشداد تماس بگیرین .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *