چه کسانی از اطلاعات حسابداری استفاده می کنند؟

پیش از آنکه بخواهیم اطلاعاتی را درباره استفاده کنندگان از خدمات حسابداری کسب کنیم بهتر است اول بدانیم که این واژه به مفهوم یا عبارتی دلالت دارد. امروزه حسابداری به عنوان یکی از شاخه های بسیار مهم و پرطرفدار در سراسر دنیا به حساب می آید که سالانه شمار زیادی از افراد در مقطع های مختلف تحصیلی در این رشته فارغ التحصیل می شوند.

آیا می دانید به طور روزانه چه کسانی از اطلاعات حسابداری استفاده می کنند؟ آیا استفاده کنندگان از اطلاعات حسابداری را می شناسید؟ پیش از آنکه بخواهیم اطلاعاتی را درباره استفاده کنندگان از خدمات حسابداری کسب کنیم بهتر است اول بدانیم که این واژه به چه مفهوم یا عبارتی دلالت دارد. امروزه حسابداری به عنوان یکی از شاخه های بسیار مهم و پرطرفدار در سراسر دنیا به حساب می آید که سالانه شمار زیادی از افراد در مقطع های مختلف تحصیلی در این رشته فارغ التحصیل می شوند. چنانچه شما به هر کارخانه، شرکت، اداره، فروشگاه و یا هر مکان دیگری سر بزنید خواه ناخواه با فردی که فعالیت آن مرتبط با خدمات حسابداری است مواجه می شوید. حسابداری به اصول و قواعد ثبت، جمع آوری، نگهداری و تجزیه و تحلیل، طبقه بندی، خلاصه گیری تمامی عملیات های مالی گفته می شود که در اشکال و مدل های خاص انجام می پذیرد. به عبارتی دیگر می توان اینگونه بیان کرد که یک سیستم اطلاعاتی کامل و جامع است که با فراهم آوردن اطلاعات لازم و مورد نیاز سرمایه گذاران، مدیران، سهام داران و… به آنان کمک می کند تا تصمیمات راسخ تری درباره مسائل اقتصادی مرتبط با فعالیت های خود اتخاذ کنند. شکی نیست که استفاده کنندگان از اطلاعات و خدمات حسابداری همان تصمیم گیرندگان مسائل اقتصادی هستند که برای ارائه تصمیمات سنجیده و هوشمندانه تر به اطلاعات مندرج در سیستم حسابداری نیازمند هستند.
به طور کلی مخاطبین و استفاده کننده گان از خدمات و اطلاعات مرتبط با این دانش به دو دسته اصلی درون سازمانی و برون سازمانی تقسیم بندی می شوند.

استفاده کنندگان درون سازمانی از خدمات حسابداری
می توان گفت استفاده کنندگان درون سازمانی از مهم ترین از مهم ترین استفاده کنندگانی هستند که از این سیستم اطلاعاتی پرسود به منظور انجام برنامه ریزی های دقیق تر، کنترل، تهیه بودجه سالانه سازمان و تصمیم گیری درباره قیمت های سالانه و… استفاده می کنند.

استفاده کنندگان برون سازمانی
به افرادی خارج از یک سازمان یا ارگانی گفته می شود که برای انجام فعالیت های اقتصادی خود از خدمات حسابداری استفاده می کند. به این گروه در اصطلاح افراد ذی نفع نیز گفته می شود که برای رسیدن به اهداف شخصی خود نیازمند استفاده از این سیستم اطلاعاتی است.

Bookmark(0)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *