همه چیز درباره اظهارنامه مالیاتی سال ۹۹

اظهارنامه مالیاتی ۱۳۹۹ خود را به ما بسپارید

اظهارنامه مالیاتی یکی از کاربردی‌ترین فعالیت های حسابداری برای مشاغل مختلف است. چرا که به نوعی کارنامه مالی یک سال شرکت ها را به منظور محاسبه و برآورد دقیق مالیات به اداره امور مالیاتی تحویل می دهد. اینجا است که میزان کاربرد و اهمیت تهیه آن مشخص می شود. حال در اینجا با چند سؤال اساسی در رابطه با این موضوع که اظهارنامه مالیاتی سال ۹۹ چگونه ارسال می گردد، مهلت ارسال اظهارنامه مالیاتی سال ۹۸ و نیز نرم افزار ارسال اظهارنامه مالیاتی چه نام دارد مواجه می شویم. به همین منظور در این بخش از مقاله خود به دنبال یک معرفی ساده از اظهارنامه مالیاتی به تمامی سؤالات فوق پاسخ خواهیم داد. پس با ما همراه باشید.

 

نحوه تنظیم اظهارنامه مالیاتی ۹۹

به طور کلی به فرمی که کارنامه مالی یک سال سازمان ها و شرکت ها را در جهت اظهار درآمدها، بدهی ها، معافیت ها، سرمایه، مالیات بر درآمد، هزینه ها و… به سازمان امور مالیاتی کشور ارائه می کند اظهارنامه مالیاتی گفته می شود. بدون شک اظهارنامه مالیاتی سال ۹۹ نیز از این قاعده مستثنی نیست. بر اساس چنین فرمی تمامی اشخاص حقیقی و حقوقی مشمول پرداخت مالیات به دولت هستند. در کشور ایران ارسال اظهارنامه مالیاتی به دو شیوه زیر است:

  • اظهارنامه مالیاتی تشخیصی
  • اظهارنامه مالیاتی خود اظهاری

بنابراین صاحبان شرکت ها و کسب و کارهای مختلف بایستی پس از ثبت شرکت و شروع فعالیت خود، در ۴ ماه اول هر سال اظهارنامه مالیاتی خود را به سازمان امور مالیاتی تحویل دهند. به عنوان مثال مهلت ارسال اظهارنامه مالیاتی سال ۹۸ تمامی شرکت های خصوصی این‌گونه می باشد که هر یک از مدیران مالی دفاتر و کارنامه مالی شرکت را از ابتدای فروردین ۹۸ تا پایان تیر ماه یعنی ۱/۴/۱۳۹۹ به عنوان کارنامه مالی یک سال شرکت به اداره امور مالیاتی تحویل دهند.

نحوه ارسال اظهارنامه مالیاتی سال ۹۹

به طور عمده شیوه ارسال اظهارنامه مالیاتی سال ۹۹ به صورت خود اظهاری است. به این ترتیب تمامی مشمولان حقوقی با در اختیار داشتن کد اقتصادی ۱۶ رقمی که پس از ثبت شرکت از سوی سازمان امور مالیاتی کشور دریافت می کنند، تمامی اطلاعات مالی مورد نیاز خود را جهت ثبت نام و دریافت اظهارنامه مربوطه در سامانه مالیاتی وارد می کنند. معمولاً شرایط ارسال اظهارنامه این دسته از افراد به صورت الکترونیکی به این صورت است که با وارد کردن نام کاربری، کلمه عبور و کدرهگیری مراحل پیش ثبت نام را پشت سر گذرانده و جهت تکمیل اطلاعات ثبت نام اصلی وارد مرحله بعد می شوند. نکاتی که بایستی به هنگام ارسال اظهارنامه مالیاتی رعایت گردد این است که اگر مؤدیان مالیاتی اظهارنامه خود را در موعد مقرر تنظیم و ارسال نکنند مشمول مجازات و جرائم قانونی خواهند شد. همچنین اگر هر یک از اطلاعات وارد شده با شخصیت حقوقی مویان مغایرت داشته باشد و این عدم تطابق قابل اثبات باشد برای شرکت مذکور مالیات علی الراس تعیین می گردد.

تیم پیشداد امیدوار است مطلب ارائه شده برای شما مثمر ثمر واقع شده باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه خدمات مالیاتی با ما در تماس باشید.

Bookmark(0)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *