هدف بررسی هزینه های اوراق مشارکت که حاوی نکاتی از حسابداری نیز هست چه می باشد؟

اوراق مشارکت به اوراقی اطلاق می شود که در بازار بورس اوراق بهادار در کنار معاملات سهام شرکت های پذیرفته شده در بورس و فرابورس به خرید و فروش می رسند.

اوراق مشارکت به اوراقی اطلاق می شود که در بازار بورس اوراق بهادار در کنار معاملات سهام شرکت های پذیرفته شده در بورس و فرابورس به خرید و فروش می رسند. اما اوراق بهادار در اصل اوراق با نام یا بی نامی است که با مجوز بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران یا اجازه قانون با قیمت و نامی مشخص و زمانی محدود و تعیین شده جهت تامین قسمتی از منابع مالی مورد نیاز کارهای عمرانی دولت و یا تامین منابع مالی لازم جهت تهیه مواد اولیه مورد نیاز واحدهای تولیدی توسط دولت، شرکت های دولتی ، موسسات دولتی، شهرداری، موسسات عام المنفعه و شرکت های وابسته به آنها، شرکت های عام و خاص تولید و بین عموم منتشر می شود. حال کسانی که قصد سرمایه گذاری در آن واحد را دارند با خرید این اوراق مشارکت می توانند این کار را انجام دهند.

هدف بررسی هزینه های اوراق مشارکت که حاوی نکاتی از حسابداری نیز هست چه می باشد؟

حال برای خرید یا فروش این اوراق بهادار باید توجیه اقتصادی آن را بررسی و اقدام به خرید و یا فروش آن را داشته باشیم، در ادامه به مثال توجه کنید تا بیشتر با این مورد آشنا شوید. فرض کنید یک شرکت برای راه اندازی خط تولید جدید به مبلغ مثلا ۱۰۰۰ میلیارد تومان سرمایه اولیه نیاز دارد و با بررسی های انجام شده توسط کارشناسان مالی و تولیدی برآورد شده است که با راه اندازی این خط سرمایه ی هزینه شده در طول ۳ سال با فروش تولیدات و افزایش درآمد باز می گردد. میزان سوددهی این شرکت هم در طول این ۳ سال سالانه ۲۵ تا ۳۰ درصد افزایش خواهد یافت. با توجه به این نکات و بررسی هزینه های اوراق مشارکت که حاوی نکاتی از حسابداری است می توان به این نتیجه دست یافت که خرید این اوراق مشارکت سودده خواهد بود و توجیه اقتصادی دارد.

یکی از برتری های اوراق مشارکت در مقایسه با سایر اوراق بهادار مثل سهام در پرداخت سود آن است که توسط بانک ها و موسسات مالی معتبر و یا خود دولت تضمین می شود. این سود در زمان مشخص و در فواصل زمانی معین به عنوان سود علی الحساب پرداخت می شود.

 

Bookmark(0)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *