نحوه ی تنظیم صورت معاملات فصلی

معاملات فصلی مجموعه خرید و فروش و معامله هایی است که طی یک فصل توسط موسسه ها، بنگاه های اقتصادی، صاحبان کسب و کار و… صورت می گیرد. طبق ماده ۱۶۹ مکرر قانون مالیات، مشمولان حقیقی و حقوقی وظیفه دارند، صورت کاملی از معاملات فصلی خود را به اداره امور مالیات برای تعیین میزان مالیات تقدیم کنند. تهیه و تنظیم صورت معاملات فصلی جزو خدمات حسابداری محسوب می شود.

Bookmark(0)

طبق ماده ۱۶۹ مکرر قانون مالیات های مستقیم که دولت به منظور توسعه عدالت مالیاتی آن را تنظیم کرده است. افراد حقیقی و حقوقی که بر اساس قانون ۹۵ مالیات شامل پرداخت مالیات می شوند وظیفه دارند، در پایان هر فصل صورت کاملی از معاملات فصلی انجام گرفته ی خود را به سازمان امور مالیاتی کشور ارائه دهند. حداکثر فرصت برای ارائه ی صورت معاملات فصلی سی روز پس از پایان فصل است. چنانچه در زمان مقرر صورت معامله های فصلی توسط صاحبان کسب و کار و بنگاه های اقتصادی به اداره مالیات ارائه نگردد،مشمول پرداخت جرایم می شوند. تنظیم و آماده کردن صورت معاملات فصلی هم مثل تهیه ی سایر گزارشات مالی جزو خدمات حسابداری محسوب می شود، که از اهمیت زیادی برخوردار است. زیرا باید کلیه موارد مربوط به خرید و فروش و جزئیات معامله ها مثل: تاریخ، وجوه پرداختی، کد اقتصادی و…کاملا دقیق و مطابق با قانون های مالیاتی ثبت و ذخیره شده و در هنگام تنظیم صورت معاملات فصلی به طور کامل قید گردد. صورت تهیه شده از معامله های فصلی که توسط حسابدار انجام می گیرد در حکم یک مدرک معتبر برای نظام اقتصادی است. و در نحوه ی تصمیم گیری های کلان اقتصادی موثر است.

نحوه ی ارسال معاملات فصلی
ارسال اطلاعات معاملات فصلی برای سامانه عملیات الکترونیکی مالیات که یکی از مهمترین خدمات حسابداری محسوب می شود به سه روش صورت می گیرد.

روش آنلاین یا برخط: برای استفاده از این روش باید در سامانه الکترونیکی سازمان امور مالیاتی ثبت نام کرده و کد کاربری و کلمه عبور را، از طریق پست دریافت کرده باشید. سپس با ورود به سامانه و پر کردن فرم هایی مثل: ثبت اطلاعات مربوط به پرداخت و یا اطلاعت عدم پرداخت قراردادها، گزارش خرید، فروش و…  اقدام به ثبت نهایی و دریافت کد رهگیری کنید.

روش ارسال معاملات فصلی به صورت آفلاین و غیر برخط: در این روش حسابدار ها از نرم افزارهای رایانه که به منظور ثبت معاملات فصلی طراحی و ساخته شده اند، بهره برده و اطلاعات دقیق مربوط به خرید و فروش ها و معاملات را به صورت کامل بر روی این نرم افزارها ذخیره می کنند. پس از آن اطلاعات ثبت شده را به وسیله اینترنت به سامانه امور مالیاتی ارسال می کنند.

روش استفاده سی دی یا همان لوح فشرده: در این روش با کمک فرمت های تعریف شده سازمان امور مالیات اطلاعات خرید و فروش و معامله هایی را که در طی یک فصل توسط مودیان حقیقی و یا حقوقی انجام گرفته است. بر روی لوح فشرده ثبت کرده و به سازمان امور مالیاتی کشور ارسال می گردد.

لازم به ذکر است تهیه ی گزارشات مالی و تنظیم معاملات به صورت فصلی جزو خدمات حسابداری محسوب می شود. که نیازمند تبحر و تجربه ی زیادی در زمینه ی حسابداری می باشد.

 

Bookmark(0)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *