نحوه تبدیل حسابداری سنتی به حسابداری سیستمی

حسابداری سیستمی جایگزینی قدرتمند برای حسابداری سنتی حسابداری سیستمی از تمامی جنبه ها دارای تفاوت های زیادی با حسابداری سنتی می باشد. در گذشته تمام فرآیندهای حسابداری فعالیت های مالی به صورت دستی و توسط یک حسابدار انجام می پذیرفت. یکی از خصیصه های حسابداری سنتی دشوار بودن فرایند انجام آن می باشد و با […]

حسابداری سیستمی جایگزینی قدرتمند برای حسابداری سنتی حسابداری سیستمی از تمامی جنبه ها دارای تفاوت های زیادی با حسابداری سنتی می باشد. در گذشته تمام فرآیندهای حسابداری فعالیت های مالی به صورت دستی و توسط یک حسابدار انجام می پذیرفت. یکی از خصیصه های حسابداری سنتی دشوار بودن فرایند انجام آن می باشد و با توجه به حساس بودن فرآیندهای حسابداری در گذشته انجام این عملیات ها فقط به حسابدارانی که از علم و تجربه زیاد برخوردار بودند سپرده می شد.

با توجه به پیشرفت علم و فناوری در سالیان اخیر در انواع سیستم حسابداری نیز دگرگونی های زیادی به وجود آمد و با وجود سیستم های کامپیوتری قدرتمند حسابداری سنتی به سرعت پوسته انداخت و جای خود را به حسابداری سیستمی داد.

فرآیند گذار حسابداری سنتی به حسابداری سیستمی

منظور از حسابداری سیستمی این است که حسابداری یک اداره یا شرکت توسط یک کامپیوتر مدیریت شود و این کامپیوتر کار یک و یا چندین حسابدار با تجربه را به نحو احسن انجام دهد. برای مکانیزه کردن سیستم های حسابداری دستی یا سنتی بایستی ابتدا شرایط و پیش نیازها را فراهم نمود و سپس مرحله گذار را انجام دهیم که در ادامه به آن می پردازیم.

برای مکانیزه کردن حسابداری دستی در ابتدا بایستی یک نرم افزار قدرتمند حسابداری که توانایی داشته تمام نیازهای سازمان را رفع کند؛ خریداری کرده و به صورت صحیح و اصولی بر روی کامپوتر یا کامپیوترهای سازمان در صورت اتصال به شبکه نصب شود.

قبل از شروع به کار کاربران حتما بایستی آموزش های لازم  مربوط به یادگیری نرم افزار حسابداری را طی نمایند.

در مرحله بعدی با ورود به نرم افزار مدیر سیستم توانایی این را دارد که برای سایر کارمندان نام کاربری و رمز ورود تعریف کند و جهت ورود آنها به سیستم حسابداری مجوزهای لازم را صادر کند. حال تمامی ابزارهای لازم جهت شروع به کار با حسابداری سیستمی فراهم شده است و کاربران می توانند با ورود به سیستم فرآیندهای حسابداری را انجام دهند. کاربران جهت تبدیل حسابداری سنتی به حسابداری سیستمی بایستی تمامی اسناد مالی را که به صورت دستی تنظیم شده وارد سیستم کنند و از این پس تمامی فرآیندهای مالی به صورت سیستمی ثبت خواهند شد.

نرم افزار حسابداری دارای قابلیت های زیادی از جمله صدور فاکتور، گزارش سود و زیان، موجودی انبار و بسیاری قابلیت های دیگر می باشد.

در نرم افزارهای حسابداری سرویس های فراوانی مانند سیستم انبارداری یا سیستم حقوق و دستمزد ارائه می شود که با توجه به گستردگی این سرویس ها هزینه این نرم افزارها نیز تغییر پیدا می کند. همچنین برخی شرکت ها به صورت اختصاصی مثلا سیستم حسابداری تولید را برای شرکت های تولیدی طراحی و روانه بازار می کنند.حسابداری-سیستمی-نرم-افزار-300x151 نحوه تبدیل حسابداری سنتی به حسابداری سیستمی نرم افزارهای حسابداری متداول بازار (جایگزین: نرم افزارهای حسابداری سیستمی)

تیم حسابداری پیشداد امیدوار است که مطلب فوق برای شما مثمر ثمر واقع شده باشد.

Bookmark(0)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *