ممیزی اسناد حسابداری و لزوم استفاده از آن چیست؟

ممیزی اسناد حسابداری به فعالیت هایی نظیر بازرسی و ارزیابی یک فرآیند یا یک سیستم کیفی میگویند که از آن به منظور حصول اطمینان از انطباق آن ها با الزامات اطلاق می گردد. فرق ممیزی با بازرسی آن است که ممیزی بر طبق برنامه ریزی و با اعلام قبلی انجام میگردد. ممیزی اسناد حسابداری به بررسی صورت وضعیت‌های مالی، با اصول پذیرفته شده حسابداری و قوانین و مقررات وضع شده میپردازد.

ممیزی اسناد حسابداری به فعالیت هایی نظیر بازرسی و ارزیابی یک فرآیند یا یک سیستم کیفی میگویند که از آن به منظور حصول اطمینان از انطباق آن ها با الزامات اطلاق می گردد. فرق ممیزی با بازرسی آن است که ممیزی بر طبق برنامه ریزی و با اعلام قبلی انجام میگردد. ممیزی اسناد حسابداری به بررسی صورت وضعیت‌های مالی، با اصول پذیرفته شده حسابداری و قوانین و مقررات وضع شده میپردازد.

ممیزی اسناد حسابداری می تواند  با ارائه خدمات حسابداری در تمامی بخش های مالی یک سازمان و یا فقط بخشی خاص از آن  و یا حتی قسمتی از فرآیند اجرا گردد. هدف از ممیزی در خدمات حسابداری رائه یک بررسی مستقل از صورتهای مالی و گزارشات مالی خاص مدیریت است که باعث افزایش ارزش و اعتبار صورتهای مالی و گزارشات مالی و حسابداری تهیه شده می شود ، بنابراین علاوه بر بالابردن قابلیت اتکا به گزارشات مالی اعتماد به نفس کاربران در صورتهای مالی نیز افزایش می یابد ، ریسک سرمایه گذار را کاهش می دهد و در نتیجه هزینه سرمایه را کاهش می دهد.

حسابرسی باعث افزایش شفافیت و دقت در افشای اطلاعات مالی توسط یک سازمان می شود.

ممیزی به گونه ای طراحی شده است که خطر بروز سوء تفسیر صورتهای مالی ناشی از کلاهبرداری یا خطا را کاهش می دهد .

مزایای ممیزی اسناد حسابداری:

ممیزی اسناد حسابداری در راستای خدمات حسابداری برای هر شرکت و سازمانی یک ضرورت قانونی محسوب می‌شود که مزایای زیادی دارد :
– جمع‌آوری اطلاعات معتبر از وضعیت مالی شرکتها از طریق ممیزی اسناد حسابداری می‌توانند دید کاملی از شرایط شرکت به مدیران نشان دهند که در تصمیم‌گیری‌های آینده موثر خواهد بود.

– در فرایند ممیزی، کیفیت و میزان دقت اطلاعات مالی موجود در کار مشخص می‌شود.

– با انجام ممیزی مالیاتی از مشکلاتی چون دیرکرد در پرداخت مالیات پیشگیری می‌شود و راه حل‌های قانونی مناسب پیشنهاد می‌شود که به نوبه خود در ارائه خدمات مالیاتی بهتر موثر میباشد.

– حسابرس ها شرایط شرکت را برای استفاده از معافیت‌ یا تخفیف مالیاتی بررسی می‌کنند.

 

Bookmark(0)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *