فاکتور رسمی چیست؟

برای انجام کارهای مالیاتی و ثبت گزارش مالیات در سازمان امور مالیاتی کشور و به منظور شفافیت سازی و جلوگیری از فساد مالی صورتحساب یا فاکتور رسمی برای خرید و فروش کالا و خدمات به موجب قانون تنظیم می شود

برای انجام کارهای مالیاتی و ثبت گزارش مالیات در سازمان امور مالیاتی کشور و به منظور شفافیت سازی و جلوگیری از فساد مالی صورتحساب یا فاکتور رسمی برای خرید و فروش کالا و خدمات به موجب قانون تنظیم می شود

فاکتور رسمی چیست؟

امروزه دولت­های بسیاری هستند که از قانون مالیات بر ارزش افزوده برای بالا بردن درآمد دولت استفاده می­کنند. اولین بار دولت فرانسه در جهان در قوانین خود مالیات بر ارزش افزوده را قرار داد و چند سالی می­شود که ایران نیز این قانون را تصویب و به مرحله اجرا در آورده است. در راستای اجرای این قانون ساز و کارهای متعددی در نظر گرفته شده است، یکی از آن­ها تنظیم گزارش فصلی مالیات است. برای تنظیم این گزارش از فاکتور رسمی یا همان صورتحساب مورد نظر قانون مالیات بر ارزش افزوده، استفاده می­شود. شما می­توانید برای تنظیم فاکتور رسمی خود از خدمات مالی و حسابداری استفاده کنید تا از تنظیم درست آن­ مطمئن باشید.

طبق ماده ۱۹ قانون مالیات بر ارزش افزوده مالیات­دهندگان در قبال عرضه کالا یا خدمات موضوع قانون مالیات بر ارزش افزوده باید صورتحسابی (فاکتور رسمی) را با رعایت قانون نظام صنفی و حاوی مشخصات متعاملین و مورد معامله طبق آیین­نامه سازمان امور مالیاتی کشور صادر کنند و مالیات ارزش افزوده در ستون مخصوصی درج و وصول نمایند. اگر فروشنده از دستگاه POS یا ماشین فروش استفاده کند، نوار ماشین جایگزین صورتحساب یا همان فاکتور رسمی می­شود. خدمات حسابرسی به شما کمک می­کند تا اسناد مالیاتی و فاکتور رسمی شغل خود را ساماندهی کنید.

بنابراین تفاوتی ندارد که یک فاکتور رسمی با دست نوشته یا تایپ شود، چاپ شده یا یک فایل کامپیوتری باشد بلکه باید اطلاعات صحیح و کامل مورد نظر سازمان امور مالیاتی در آن درج شده باشد. اگر طرف حساب شما یک شخص حقیقی باشد اطلاعات شخص او شامل کد ملی، آدرس و تلفن کفایت می­کند. اگر شخص حقوقی باشد باید از شماره ثبت شرکت و شماره اقتصادی او در فاکتور رسمی هم یاد کرد. همچنین توجه داشته باشید که بانک­ها و بنگاه­های اقتصادی موظفند اطلاعات مربوط به ماشین­های فروش و سایر اطلاعات صاحبان مشاغل را در اختیار سازمان امور مالیاتی قرار دهند. پس تنظیم درست فاکتور رسمی برای تشخیص درآمد مشمول مالیات ضروری است تا دچار مشکلاتی از قبیل عدم تطبیق اطلاعات و اطلاعات نادرست نشوید. بدین منظور خدمات حسابداری به شما کمک خواهد کرد تا امور مالیاتی خود را به درستی تنظیم نمایید.

Bookmark(0)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *