شماره تماس :02188990405

آدرس :تهران، میدان فلسطین ، خیابان فلسطین ، پلاک ۳۵۷ ساختمان پزشکان ۱۵۷، طبقه ۴، واحد ۲۷

حقوق و دستمزد کارگران سال 1402

حقوق و دستمزد کارگران سال 1402

فهرست مطالب

به گزارش خبرگزاری پیشداد، رقم پیشنهادی سبد معیشت برای نمایندگان کارگران 17 میلیون و 500 هزار تومان و وزارت اقتصاد 11 میلیون و 500 هزار تومان بود که به علت عدم تعیین سبد معیشت کارگران بخاطر اختلاف زیاد بین اعداد مطرح شده است که نمایندگان کارگری معتقدند داده های آماری از سوی وزارت اقتصاد دستکاری شده و میگویند این وزارت خانه حاضر به تایید رقم واقعی سبد نیست.

با توجه به اینکه جلسه شورای عالی کار بدون نتیجه بکار خود پایان داد،جلسه بعدی شورای عال کار برای تعیین میزان افزایش مزد 1402 روز جمعه 26 اسفند ماه برگزار شد.

وزیر کار اعلام کرد: امیدواریم حداقل حقوق کارگران در هفته اخر اسفند مشخص گردد و تاکید ما بر این است تبعیضی قائل نشویم و تفاوتی بین کارمندان و کارگران در شرایط مساوی ایجاد نشود.

محسن باقری،رئیس کارگروه مزد کانون عالی شورای اسلامی کار فرمود: سبد معیشت جزء خطوط قرمز ما هست و هرگز اجازه نمیدهیم حق کارگران پایمال شود، هدف ما این است که به طور میانگین 2700 کالری در روز برای یک کارگر در نظر گرفته شود، متاسفانه دولت میخواهد آن را کاهش دهد و روی عدد 2300 کالری،سبد معیشت را تعیین کند.

رقمی که برای سبد معیشت عنوان شود قطعا در آینده برای نیروی کار خطر آفرین است و در واقع تبعات آن را در سال های آینده مشاهده خواهیم کرد.

جلسه شورای عالی کار که در روز جمعه 26 اسفند 1401 با حضور وزیر کار و سایر شرکای اجتماعی برای افزایش مزد 1402 برگزار شد.

با توجه به اینکه جلسه قبلی بی نتیجه پایان یافت،بسیاری از نمایندگان کارگری اعتقاد داشتند دولت و کارفرمایان سبد معیشت را مطابق واقعیت های جامعه محاسبه نکرده اند.آخرین رقم سبد معیشتی رقم 12 میلیون .479 هزار و500 تومان بود که کارگران این رقم را قبول نداشتند و رقم پیشنهادی 17 میلیون و447 هزار و 160 تومان اعلام کرده بودند.

علی اصغر آهنی ها نماینده کارفرمایان اعلام کرد: “جامعه کارگری تعیین کننده سبد معیشت نیست”

علی خدایی نماینده کارگران فرمود: اگر نظر کارگران تامین نشود، ما اصراری بر اینکه دستمزد تا پایان سال تعیین شود ،نخواهیم داشت و ما دنبال حق کارگران هستیم و هر زمان نظر ما تامین شود، حتما همراهی خواهیم کرد.

طبق اخرین اخبار، متوسط هزینه سبد معیشت کارگران براساس رویه سال گذشته 13 میلیون و900 هزار تومان تعیین شده است، در حالی که پیش تر رقم سبد معیشت از سوی کمیته مزد 12 میلیون و479 هزار و 500 تومان اعلام شده بود.

طی جلساتی که برگزار شد پیشنهاد افزایش 20 درصدی حداقل مزد را بیان کردند،اما نمایندگان کارگری اصرار بر این دارند که میزان افزایش مزد، به اندازه نرخ تورم اعلامی از سوی مراجع رسمی باشد و هنوز عدد و رقمی نهایی نشده است و مذارکت مربوط به افزایش حقوق ادامه دارد.

طی مذارکات و توافقات نمایندگان افزایش حقوق را بر روی 25 درصد افزایش دادند ولی هنوز تصمیم نهایی گرفته نشده است.

جلسه شورای عالی کار در روز جمعه 26 اسفند بی نتیجه پایان یافت و جلسه بعدی روز یکشنبه 28 اسفند برگزار شد.

بعد از چانه زنی های طولانی در روز جمعه و عدم توافق نمایندگان کارگری با دولت و کارفرمایان ،عصر روز یکشنبه مجددا اعضا شورای عالی کار جهت تعیین دستمزد سال 1402 به مذاکره خواهند پرداخت.

تا به الان پیشنهاد دولت و کارفرمایان افزایش 24 درصدی حقوق است.

طبق نظر گروه کارفرمایی در جلسه شورای عالی کار دستمزد سال 1402را حقوق پایه (بدون مزایا) بدون سابقه کار معادل 51.828.900 ریال اعلام کردند که بعد از چند ساعت این خبر تکذیب شد

و بلاخره طی مذارکات و جلسات مکرر کارشناسی در کمیته تعیین مصادیق حقوق و دستمزد که با حضور نمایندگان کارگران و کارفرمایان ونمایندگان دولت برگزار شد،چندین جلسه شورای عالی کار تشکیل شد.که خوشبختانه به اتفاق آرا و با اجماع میزان افزایش حقوق کارگران برای سال 1402 مشخص گردید.

معدل افزایش حداقل حقوق و دستمزد برای حداقل بگیران 27 درصد افزایش پیدا کرد و برای سایر سطوح 21 درصد افزایش داشتیم.به طور کلی حداقل دریافتی کارگران با بعد خانوار 3/3 از مبلغ 6میلیون 433هزار و117 تومان به 8میلیون و 89هزار و 60 تومان افزایش پیدا کرد. یعنی میانگین رشد 27 درصد و سایر سطوح 21 درصد افزایش پیدا کرد.

پرینت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button