حسابرسی داخلی چیست و چه احتیاجی به حسابرسی داخلی می باشد؟

حسابرسی داخلی یک نوع سیستم کنترلی می باشد که جهت بهبود و ارزش افزایی عملیات سازمان طراحی و ساخته شده است. در واقع این حرفه که یک فعالیت مستقل و مشاوره ای محسوب می شود جوابگوی نیازها و خواسته های بالاترین رده‌های مدیریت موسسه‌های غیرانتفاعی، دولت، شرکت‌ها و سازمان می باشد.

حسابرسی داخلی یک نوع سیستم کنترلی می باشد که جهت بهبود و ارزش افزایی عملیات سازمان طراحی و ساخته شده است. در واقع این حرفه که یک فعالیت مستقل و مشاوره ای محسوب می شود ،جوابگوی نیازها و خواسته های بالاترین رده‌های مدیریت موسسه‌های غیرانتفاعی، دولت، شرکت‌ها و سازمان می باشد.

این نوع حسابرسی نقش بسیار مهمی را رده های سازمانی با فرایند های پیچیده مالی ایفا می کند. از اینرو باید توسط یک فرد حرفه ایی و قابل اعتماد انجام شود. معمولا این حرفه توسط یک حسابرس داخلی انجام پذیر می باشد.

حسابرس داخلی از افراد داخل سازمان  بوده و دارای این توانایی است که به همه اسناد و مدارک مالی و غیر مالی دسترسی داشته باشد، همچنین این شخص به راحتی قادر است با مدیران ارشد سازمان ارتباط برقرار نماید. یکی از ویژگی های یک حسابرس داخلی مستقل بودن آن می باشد که تحت نفوذ هیچ کدام از افراد سازمان نیست، همچنین این شخص باید حساب های بانکی سازمان را به بهترین شکل بررسی نماید.

لزوم حسابرسی داخلی چیست؟

حسابرسی داخلی تنها مختص به شناسایی انحرافات مالی نیست، در واقع این حرفه قادر است انحرافات سازمان را که برای شرکت ضرر مالی به دنبال دارد به بهترین شکل شناسایی کند.

یکی از دلایل لزوم استفاده از حسابرسی داخلی این است که با استفاده از آن می توان محل هایی را که منابع مالی در آن در حال از بین رفتن هستند را شناسایی و آن ها را به خوبی توسط مدیران ارشد متوقف نماید. با استفاده از حسابرسی داخلی می توان رعایت الزامات قانونی را به خوبی بررسی کرد و در صورت اجرا نشدن این الزامات به خوبی می توان آن ها را شناسایی و رفع کرد. یکی دیگر از الزمات استفاده از حسابرسی داخلی کنترل منابع مالی و انحرافات آن می باشد که لازم است در در سازمان انجام شود.

Bookmark(0)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *