شماره تماس :02188990405

تمرکز بر شناسایی مودیان جدید و مبارزه با فراریان مالیاتی/ حمایت مالیاتی از تولیدکنندگان و شرکت‏های دانش بنیان

تمرکز بر شناسایی مودیان جدید و مبارزه با فراریان مالیاتی/ حمایت مالیاتی از تولیدکنندگان و شرکت‏های دانش بنیان

فهرست مطالب

به گزارش رسانه مالیاتی ایران، تحرک و پویایی نظام مالیاتی با روی کار آمدن دولت سیزدهم در عرصه عمل با موفقیت‏ های مشهودی توام گشته است و امیدها برای شفاف سازی و تحقق اقتصادی پویا مبتنی بر درآمدهای پایدار افزایش یافته است. از اینرو اقدامات و دستاوردهای تحولی سازمان امور مالیاتی، موردتوجه اغلب صاحب نظران و رسانه های مهم و منصف کشور قرار گرفته است. برای نمونه، «خبرگزاری ایرنا»، در تازه ترین گزارش اقتصادی با عمل به رسالت اجتماعی خویش، برخی اقدامات و دستاوردهای مهم نظام مالیاتی را مورد بررسی و تحلیل قرار داده است.

در ابتدای این گزارش آمده است:

دولت در لایحه بودجه ۱۴۰۳ مجموع درآمد مالیاتی را با رشد ۴۹.۸ درصدی ۱۱۰۰ هزار میلیارد تومان پیش ‌بینی کرد که این امر قرار است با تمرکز بر فراریان مالیاتی، شناسایی مودیان جدید و در مقابل با مشوق‌های مالیاتی برای فعالان اقتصادی محقق شود و هیچ سختگیری مالیاتی به مردم وارد نخواهد شد.

اتکا بر درآمدهای مالیاتی و کاهش وابستگی به درآمدهای نفتی

دولت در لایحه بودجه ۱۴۰۳ با اتکا بر درآمدهای مالیاتی و کاهش وابستگی به درآمدهای نفتی درصدد است تا عرصه را برای فراریان مالیاتی تنگ کند؛ دولت در دو سال گذشته نه‌ تنها توانست بدون فشار مالیاتی به مردم و با شناسایی فراریان مالیاتی درآمدهای دولت از این بخش را افزایش دهد، بلکه نرخ مالیاتی تولیدکنندگان را هفت درصد کاهش داد. طبق لایحه بودجه ۱۴۰۳، مجموع درآمد مالیاتی را ۱۱۰۰ هزار میلیارد تومان پیش ‌بینی شده است، درحالی که درآمد نفت حدود ۶۱۴ هزار میلیارد تومان برآورد شده و سهم نفت از درآمدهای دولت کاهش یافته است. بیش از ۲ سال از فعالیت دولت سیزدهم می ‌گذرد و این دولت با هوشمندسازی نظام مالیاتی به دنبال تحقق درآمدهای مالیاتی و بستن گلوگاه‏های فرار مالیاتی است تا بودجه جاری دولت متکی به درآمدهای پایدار باشد. در همین راستا طبق اعلام «علی بهادری جهرمی» سخنگوی دولت ۵۲ درصد منابع بودجه مالی دولت در هفت ماه امسال از محل اخذ مالیات تأمین و درآمد مالیاتی در دولت سیزدهم نیز تا ۶۰ درصد افزایش یافته است.

سیاست‏های حمایتی از تولیدکنندگان، شرکت‌های دانش بنیان و …

… دولت سیزدهم هرچند شناسایی فراریان مالیاتی را به عنوان یکی از اولویت‏های کاری دنبال می‌ کند، اما در مقابل کاهش هفت درصدی نرخ مالیاتی از تولیدکنندگان را در راستای حمایت از فعالان اقتصادی در ۲ سال پیاپی اجرایی کرده است. همچنین حمایت از شرکت‌های دانش بنیان و سکوها یکی دیگر از سیاست‏های حمایتی نظام مالیاتی است که دنبال می ‌شود.

وصول 35 هزار میلیارد تومان از فراریان مالیاتی

وصول عادلانه مالیات یکی از مهمترین دغدغه‌های دولت سیزدهم است، در همین راستا سازمان امور مالیاتی برای رسیدگی به وضعیت شناسایی فرارهای مالیاتی، واحدهای اجرایی بازرسی و مبارزه با فرار مالیاتی و پول‌شویی در کلیه ادارات مالیاتی را فعال کرده است. این واحدها علاوه بر انجام وظایف در حوزه ‌های عمومی مقابله با فرار مالیاتی مانند انجام بازرسی، بررسی تراکنش‌های بانکی، رسیدگی به گزارش‌های مردمی فرار مالیاتی و نظارت در امر مبارزه با پول‌شویی در سازمان فعالیت دارند. همچنین شیوه ‌نامه مقابله تخصصی با روش‌های فرار در صنوف مختلف برای کل کشور نیز در حال تدوین است. طبق اعلام سازمان امور مالیاتی کشور، از محل مبارزه با فرار مالیاتی و معوقات در سال جاری بالغ بر ۲۵ هزار میلیارد تومان وصول شده است به طوری که در سال گذشته نیز، ۱۰ هزار میلیارد تومان فرار مالیاتی شناسایی شد و برخوردهای قاطع با فراریان مالیاتی دانه‌ درشت برای استیفای حقوق مردم همچنان ادامه دارد.

وصول ۸۰ هزار میلیارد تومان از مالیات‏های معوقه

در همین باره چندی پیش، شاهین مستوفی مدیرکل دفتر حسابرسی مالیاتی سازمان امور مالیاتی کشور از وصول ۸۰ هزار میلیارد تومان از مالیات‌های معوقه خبر داده و در این باره گفته است که به وصول این رقم، مالیات سال گذشته نسبت به سال ۱۴۰۰ رشد سه برابری پیدا کرد و همچنین ۸۰ هزار میلیارد تومان از مالیات‌های معوقه وصول شد. مستوفی با اشاره به اقدامات گسترده در زمینه مبارزه با فرار مالیاتی گفته است که یکی از آن‌ها دریافت تراکنش‌های بانکی صاحبان مشاغل از بانک مرکزی است که منجر به جلوگیری سه برابری از فرار مالیاتی با شفافیت حساب‌های بانکی مشکوک شد و در این راستا، احراز چهار هزار میلیارد تومانی مالیات از سال ۹۹ به ۳۱ هزار میلیارد تومان در سال ۱۴۰۱ رسید. برخورد با دانه ‌درشت‌ها باعث می شود تا نه تنها شاهد رشد در وصول مالیات شویم بلکه انگیزه برای پرداخت در عموم مردم افزایش یابد.

پرینت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button