تفاوت حسابداری و حسابرسی

حسابداری و حسابرسی جزو فرایند‌های مهم در زمینه‌های اقتصادی هستند و بسیاری از افراد اطّلاعات دقیقی از تفاوت‌های این دو حرفه را در اختیار ندارند. در این مقاله قصد داریم تا تفاوت‌های این دو فرایند را بیان کنیم و اطّلاعاتی را در رابطه با تفاوت‌های این دو رشته ارائه نماییم.

حسابرسی و حسابداری جزو فرایندهایی هستند که تمامی شرکت‌های فعّال در زمینه‌های مختلف به نحوی با آن‌ها در ارتباط هستند ولی بسیاری از افراد با تفاوت‌های این دو رشته آگاه نیستند و این مشکل موجب بوجود آمدن مشکلاتی شده است. در این مقاله قصد داریم تا اطّلاعاتی را در رابطه با تفاوت‌های این دو رشته به شما عزیزان ارائه دهیم و تفاوت‌های آن‌ها را بیان نماییم.تفاوت‌های حسابداری و حسابرسی:
حسابداری و حسابرسی از جهات بسیاری به یکدیگر شبیه هستند ولی در حین حال تفاوت‌هایی را نیز با یکدیگر دارا می‌باشند و با اهداف مختلفی دنبال می‌شوند. در این قسمت قصد داریم تا تفاوت‌های این دو حرفه را به شما عزیزان ارائه دهیم.

تفاوت‌های شغلی حسابداری و حسابرسی:
حسابداران یک شرکت معمولاً کارمندان همان شرکت محسوب می‌شوند و وظیفه‌ی تهیه و تنظیم اسناد مالی و تجاری و ثبت اطّلاعات مالی در دفاتر مالی شرکت را بر عهده دارند در حالی که در فرایند حسابرسی میزان صحّت و اعتبار اسناد تجاری تهیه شده توسّط حسابداران مورد بررسی قرار می‌گیرد. حسابرسان معمولاً از طرف شرکت‌های مادر و یا سایر فعّالان در این زمینه برای بررسی صحّت داده‌‌های موجود به شرکت‌ها مراجعه می‌کنند و ارتباط مالی خاصی میان آن‌ها و شرکت مورد نظر وجود ندارد در حالی که در بیشتر موارد حسابداران یک شرکت جزو کارکنان همان شرکت محسوب می‌شوند و اصولاً حسابرسی دفاتر شرکت‌ها توسّط کارکنان همان شرکت معنایی ندارد.تفاوت‌های این دو حرفه از نظر زمان فعّالیت:
حسابداران معمولاً گزارشات مالی و آماری شرکت‌ها را به صورت روزانه تنظیم می‌کنند و آن‌ها دسته بندی می‌نمایند در حالی که حسابرسی فرایندی است که بر اساس نیاز می‌توان آن را در دوره‌های ۳ ماهه، ۶ ماهه و یا سالانه انجام داد تا میزان صحت اطّلاعات ثبت شده و گزارشات مالی بررسی شود. این فرایند معمولاً از طرف شرکت‌های مالیاتی به میزان تعیین مالیات شرکت‌ها و یا در صورت بوجود آمدن شک و تردید در رابطه با صحّت اطّلاعات موجود صورت می‌گیرد و به همین دلیل است که نیازی به انجام آن به صورت روزانه وجود ندارد.
تفاوت‌های حسابداری و حسابرسی از نظر گزارش نتایج بدست آمده:
حسابداران یک شرکت معمولاً گزارشی را از صورت‌های مالی تهیه نمی‌کنند و در صورت تهیه گزارش نیز آن را در اختیار مقامات شرکت قرار می‌دهند در حالی که در فرایند حسابرسی تهیه گزارش جزو فرایند‌های اصلی و مهم تلقّی می‌شود و انجام این فرایند بدون تهیه کردن گزارش امری غیر عادّی تلقّی می‌شود و همچنین، گزارش‌های تهیه شده در طی این فرایند ممکن است که با اهداف مختلفی مورد استفاده قرار بگیرند. به عنوان مثال: چنانچه احتمال تقلّب در گزارشات مالی مطرح باشد، فرایند حسابرسی ممکن است به منظور بررسی صحّت گزارشات مالی صورت بگیرد و یا این که می‌توان این فرایند را به منظور تعیین مالیات سالانه‌ی شرکت انجام داد. بطور کلّی، اهداف انجام این فرایند با اهداف مشخّص شده برای حسابداری متفاوت است و هدف نهایی آن تهیه گزارش از صورت‌های مالی موجود می‌باشد.
آیا استخدام حسابرس برای شرکت‌ها ضروری است؟
خیر، حسابداران توانایی انجام تمامی امورات مالی شرکت‌ها را دارا می‌باشند و استخدام حسابرس تنها به منظور انجام فرایند حسابرسی، تهیه گزارشات مالی و بررسی اعتبار صورت‌های مالی می‌باشد و این فرایند می‌تواند با اهداف مختلفی انجام شود. بنابراین، استخدام حسابرس برای شرکت‌ها اجباری نیست و در صورت نیاز می‌توان از خدمات شرکت‌های ارائه دهنده‌ی خدمات حسابرسی به منظور بررسی صحّت گزارشات مالی استفاده کرد.

Bookmark(0)

Comments ۲

  • سلام.من تازگی حسابدار یه شرکت پیمانکاری شدم که با نرم افزار هلو کار میکنم رشته اصلی خودم ریاضیات و کاربرد هاس ولی اصول حسابداری۱ رو خوندم و کار با نرم افزار یاد گرفتم حالا میخوام حسابداری رو به صورت حرفه ای و حسابرسی رو یاد بگیرم نمیدونم باید چیکار کنم لطفا راهنمایی کنید

    • با سلام شما می توانید با واحد آموزش شرکت حسابداری و مالیاتی پیشداد تماس بگیرین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *