تفاوت حسابداری و حسابرسی

حسابداری و حسابرسی جزو فرایند‌های مهم در زمینه‌های اقتصادی هستند و بسیاری از افراد اطّلاعات دقیقی از تفاوت‌های این دو حرفه را در اختیار ندارند. در این مقاله قصد داریم تا تفاوت‌های این دو فرایند را بیان کنیم و اطّلاعاتی را در رابطه با تفاوت‌های این دو رشته ارائه نماییم.

حسابرسی و حسابداری جزو فرایندهایی هستند که تمامی شرکت‌های فعّال در زمینه‌های مختلف به نحوی با آن‌ها در ارتباط هستند ولی بسیاری از افراد با تفاوت‌های این دو رشته آگاه نیستند و این مشکل موجب بوجود آمدن مشکلاتی شده است. در این مقاله قصد داریم تا اطّلاعاتی را در رابطه با تفاوت‌های این دو رشته به شما عزیزان ارائه دهیم و تفاوت‌های آن‌ها را بیان نماییم.تفاوت‌های حسابداری و حسابرسی:
حسابداری و حسابرسی از جهات بسیاری به یکدیگر شبیه هستند ولی در حین حال تفاوت‌هایی را نیز با یکدیگر دارا می‌باشند و با اهداف مختلفی دنبال می‌شوند. در این قسمت قصد داریم تا تفاوت‌های این دو حرفه را به شما عزیزان ارائه دهیم.

تفاوت‌های شغلی حسابداری و حسابرسی:
حسابداران یک شرکت معمولاً کارمندان همان شرکت محسوب می‌شوند و وظیفه‌ی تهیه و تنظیم اسناد مالی و تجاری و ثبت اطّلاعات مالی در دفاتر مالی شرکت را بر عهده دارند در حالی که در فرایند حسابرسی میزان صحّت و اعتبار اسناد تجاری تهیه شده توسّط حسابداران مورد بررسی قرار می‌گیرد. حسابرسان معمولاً از طرف شرکت‌های مادر و یا سایر فعّالان در این زمینه برای بررسی صحّت داده‌‌های موجود به شرکت‌ها مراجعه می‌کنند و ارتباط مالی خاصی میان آن‌ها و شرکت مورد نظر وجود ندارد در حالی که در بیشتر موارد حسابداران یک شرکت جزو کارکنان همان شرکت محسوب می‌شوند و اصولاً حسابرسی دفاتر شرکت‌ها توسّط کارکنان همان شرکت معنایی ندارد.تفاوت‌های این دو حرفه از نظر زمان فعّالیت:
حسابداران معمولاً گزارشات مالی و آماری شرکت‌ها را به صورت روزانه تنظیم می‌کنند و آن‌ها دسته بندی می‌نمایند در حالی که حسابرسی فرایندی است که بر اساس نیاز می‌توان آن را در دوره‌های ۳ ماهه، ۶ ماهه و یا سالانه انجام داد تا میزان صحت اطّلاعات ثبت شده و گزارشات مالی بررسی شود. این فرایند معمولاً از طرف شرکت‌های مالیاتی به میزان تعیین مالیات شرکت‌ها و یا در صورت بوجود آمدن شک و تردید در رابطه با صحّت اطّلاعات موجود صورت می‌گیرد و به همین دلیل است که نیازی به انجام آن به صورت روزانه وجود ندارد.
تفاوت‌های حسابداری و حسابرسی از نظر گزارش نتایج بدست آمده:
حسابداران یک شرکت معمولاً گزارشی را از صورت‌های مالی تهیه نمی‌کنند و در صورت تهیه گزارش نیز آن را در اختیار مقامات شرکت قرار می‌دهند در حالی که در فرایند حسابرسی تهیه گزارش جزو فرایند‌های اصلی و مهم تلقّی می‌شود و انجام این فرایند بدون تهیه کردن گزارش امری غیر عادّی تلقّی می‌شود و همچنین، گزارش‌های تهیه شده در طی این فرایند ممکن است که با اهداف مختلفی مورد استفاده قرار بگیرند. به عنوان مثال: چنانچه احتمال تقلّب در گزارشات مالی مطرح باشد، فرایند حسابرسی ممکن است به منظور بررسی صحّت گزارشات مالی صورت بگیرد و یا این که می‌توان این فرایند را به منظور تعیین مالیات سالانه‌ی شرکت انجام داد. بطور کلّی، اهداف انجام این فرایند با اهداف مشخّص شده برای حسابداری متفاوت است و هدف نهایی آن تهیه گزارش از صورت‌های مالی موجود می‌باشد.
آیا استخدام حسابرس برای شرکت‌ها ضروری است؟
خیر، حسابداران توانایی انجام تمامی امورات مالی شرکت‌ها را دارا می‌باشند و استخدام حسابرس تنها به منظور انجام فرایند حسابرسی، تهیه گزارشات مالی و بررسی اعتبار صورت‌های مالی می‌باشد و این فرایند می‌تواند با اهداف مختلفی انجام شود. بنابراین، استخدام حسابرس برای شرکت‌ها اجباری نیست و در صورت نیاز می‌توان از خدمات شرکت‌های ارائه دهنده‌ی خدمات حسابرسی به منظور بررسی صحّت گزارشات مالی استفاده کرد.

Bookmark(0)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *