تغییر سال مالی شرکت‌ها چه مزایایی برای آن‌ها دارد؟

سال مالی در تعریف کلی با سال شمسی همخوانی دارد و از ابتدای فروردین تا انتهای اسفند اطلاق می گردد. در بعضی موارد با دلایلی چون همخوانی اطلاعات و درآمدهای شرکت با شرکای خارجی و یا کمبود منابع انبار، پیشنهاد می شود که محدوده سال مالی برای انجام امور حسابداری تغییر نماید.

Bookmark(0)

سال مالی و یا سال حسابداری عموما از ابتدای فروردین تا انتهای اسفند در نظر گرفته می شود. اما باید در نظر گرفت که هیچ گونه محدودیتی برای تعیین این بازه جهت امور حسابداری وجود ندارد. تعیین سال مالی از جملات اقدامات حساس و مهم هر شرکت می باشد که در ابتدای امر و ثبت اساسنامه شرکت می بایست به آن دقت نمود. در ایران بیشتر شرکت هایی که دارای بحث های مالیاتی و حسابرسی هستند، سال مالیاتی خود را منطبق با سال شمسی تنظیم می نمایند تا بتوانند در حسابرسی و همکاری مالی با سایر شرکت ها هماهنگ باشند و مشکلی در امور خدمات حسابداری شرکت ایجاد نشود.

مزایای تغییر سال مالی:

بسیاری از شرکت ها در خصوص امکان تغییر سال مالیاتی و مزایای آن اطلاعاتی ندارند که سعی شده است در زیر مهمترین آنها ارائه گردد.

اگر یک شرکت دارای زیر مجموعه های متفاوتی است و هر کدام آنها دارای یک تاریخ برای سال مالی خود است، می توان با تغییر سال مالی، تمام آنها را مطابق با مجموعه اصلی نمود.
اگر یک شرکت به طور مثال در ۴ ماهه اول سال اوج فعالیت را دارد و توان حسابرسی در این ماه وجود ندارد، می تواند سالی مالی خود را مطابق با ۶ ماهه دوم خود تنظیم نماید.
بعضا شرکت هایی وجود دارند که دارای شرکای خارجی هستند. انجام امور خدمات حسابداری برای این موارد که سال هجری و میلادی با یکدیگر هماهنگ نیستند کمی دشوار است. به همین دلیل شرکت ها با تغییر سال مالی آن را مطابق با سال میلادی می نمایند.
بعضی شرکتها بنا بر تصمیمات مدیریتی ترجیح می دهند تا در انتهای سال انجام کلیه خدمات حسابداری و برگزاری مجمع حسابرسی بسته شوند. لذا این افراد می توانند با تغییر سال میلادی به ۳۱ مرداد این امر را محقق سازند.
اگر موجودی انبار در پایان سال کمتر است می توان حسابرسی و سال مالی را تغییر داد تا کمترین هزینه حسابداری به شرکت وارد شود.

Bookmark(0)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *