بخشنامه مربوط به مطالبات پیمانکاران از کارفرما در خصوص ارزش افزوده

با توجه به تماس های مکرر شما عزیزان در خصوص نحوه برخورد اداره ارزش افزوده در ارتباط با مطالبات پیمانکاران از کارفرما موارد زیر جهت اطلاع تقدیم میگردد : پیمانکاران در خصوص وصول مطالبات خود از کارفرما دارای مشکلات عدیده ای هستند . و غالبا پس از تایید صورت وضعیتشان و زمانی که نیاز است […]

با توجه به تماس های مکرر شما عزیزان در خصوص نحوه برخورد اداره ارزش افزوده در ارتباط با مطالبات پیمانکاران از کارفرما موارد زیر جهت اطلاع تقدیم میگردد :

پیمانکاران در خصوص وصول مطالبات خود از کارفرما دارای مشکلات عدیده ای هستند . و غالبا پس از تایید صورت وضعیتشان و زمانی که نیاز است اظهارنامه ارزش افزوده خود را ارسال نماییند دچار کمبود نقدینگی در خصوص پرداخت بدهی ارزش افزوده هستند لذا سازمان امور مالیاتی طی بخشنامه ۲۰۰/۹۸/۵۱۰ مورخ ۹۸/۳/۲۸ (تشریح چگونگی اقدامات در خصوص مطالبات پیمانکار از کارفرما در ارتباط با مالیات بر ارزش افزوده) اعلام داشت تا زمانی که کارفرما مطالبات پیمانکاران را پرداخت نکرده است ، پیمانکار میتواند بدهی ارزش افزوده خود را پرداخت نکند . البته این بخشنامه فقط مختصص پیمانکارانی است که کارفرمای آنها یکی از دستگاه های اجرایی موضوع ماده ۵ قانون خدمات کشوری باشد .

لازم به ذکر است بخشنامه فوق الذکر مربوط به بند ز تبصره ۸ قانون بودجه سال ۹۸ می باشد

ماده ۵ : قانون خدمات کشوری دستگاه اجرائی را به شرح ذیل تعریف می نماید : کلیه وزارتخانه ها، مؤسسات دولتی ، مؤسسات یا نهادهای عمومی غیردولتی ،شرکتهای دولتی و کلیه دستگاههایی که شمول قانون بر آنها مستلزم ذکر و یا تصریح نام است از قبیل شرکت ملی نفت ایران ، سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران، بانک مرکزی، بانکها و بیمه های دولتی، دستگاه اجرائی نامیده می شوند.
 بند ز تبصره ۸ قانون بودجه سال ۹۸ : در معاملات پیمانکاری که کارفرما یکی از دستگاههای اجرائی موضوع ماده ۵ قانون مدیریت خدمات کشوری است، کارفرما موظف است همزمان با هر پرداخت، مالیات ارزش افزوده متناسب با آن را به پیمانکار پرداخت کند. تا زمانی که کارفرما مالیات برارزش افزوده را به پیمانکار پرداخت نکرده باشد، سازمان امور مالیاتی کشور حق مطالبه آن را از پیمانکار یا اخذ جریمه دیرکرد از وی نخواهد داشت.
در مواردی که بدهی کارفرما به پیمانکار به صورت اسناد خزانه اسلامی پرداخت می شود در صورت درخواست پیمانکار، کارفرما موظف است این اوراق را عیناً به سازمان امورمالیاتی کشور تحویل دهد. سازمان امورمالیاتی معادل مبلغ اسمی اوراق تحویلی را از بدهی مالیاتی پیمانکار کسر و اسناد مذکور را به خزانه داری کل کشور ارائه می کند. خزانه داری کل کشور موظف است معادل مبلغ اسمی اسناد خزانه تحویلی را به عنوان وصولی مالیات منظور کند .
تصویر بخشنامه  :
IMG_20190623_083416_1-203x300 بخشنامه مربوط به مطالبات پیمانکاران از کارفرما در خصوص ارزش افزوده IMG_20190623_083411-211x300 بخشنامه مربوط به مطالبات پیمانکاران از کارفرما در خصوص ارزش افزوده

Bookmark(0)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *