انبارداری و حسابداری انبار

انبارداری چیست؟ انبارداری به دلیل اینکه قسمت اعظمی از سرمایه هر سازمان در انبارها موجود می باشند یکی از مهمترین نیازهای هر سازمان می باشد. در انبارها اقلام مورد نیاز هر سازمان نگهداری می شود و در صورت نیاز این اقلام جهت مقاصد خاص از انبار ترخیص می شوند. در انبارداری کالاها و سایر اقلام […]

انبارداری چیست؟
انبارداری به دلیل اینکه قسمت اعظمی از سرمایه هر سازمان در انبارها موجود می باشند یکی از مهمترین نیازهای هر سازمان می باشد. در انبارها اقلام مورد نیاز هر سازمان نگهداری می شود و در صورت نیاز این اقلام جهت مقاصد خاص از انبار ترخیص می شوند.

در انبارداری کالاها و سایر اقلام مربوط به هر سازمان تحویل گرفته می شود و به صورت امن در انبارها با رعایت اصول انبارداری نگهداری و اداره می شوند.

فرآیندهای انبارداری دارای چندین مرحله می باشد که در ادامه به صورت مختصر به آن خواهیم پرداخت:

  • اولین مرحله ورود کالا به انبار می باشد که در این مرحله انباردار مدارک مربوط به ورود کالا را تنظیم کرده و پس از صحت کالا اقدام به دریافت آن خواهد نمود.
  • مرحله بعد قرار دادن کالا در مکانی مناسب جهت نگهداری در انبار می باشد. در این مرحله حتما مکان دقیق کالا نیز بایستی ثبت شود.
  • آخرین مرحله انبارداری مربوط به خروج کالای موجود در انبار می باشد. برای انجام این مرحله حتما نیاز به صدور مجوز خروج کالا بوده و پس از اخذ آن کالای مورد نظر جهت خروج تحویل داده می شود.

لازم به ذکر است که در انبارها اقلام و کالای متفاوتی از قبیل مواد اولیه، کالای مصرفی، محصول نهایی و کالای خریداری شده نگهداری می شوند.

 

1-300x125 انبارداری و حسابداری انبار

مزایای انجام انبارداری و حسابداری انبار

حسابداری انبار به مجموعه اعمال و روندهای حسابداری اطلاق می گردد که در آن موجودی انبار به صورت صحیح تشخیص داده شده و در اختیار سازمان قرار داده می شود. حسابداری انبار در فواصل زمانی خاصی صورت می پذیرد و این بازه زمانی می تواند ۳ ماهه، ۶ ماهه یا نهایتا یک ساله باشد که به آن دوره مالی گفته می شود.

هدف از انجام حسابداری انبار به دست آوردن اطلاعات کمی و کیفی از موجودی انبار می باشد که این اطلاعات می تواند اطلاعات مفیدی را در اختیار سازمان قرار دهد. با سنجش موجودی انبار هر سازمان می تواند نیازهای خود را تشخیص داده و نسبت به رفع آن اقدام نماید و حتی با تشخیص مازاد بودن کالا می تواند اقدام به فروش و ترخیص کالا کند. همچنین با سنجش موجودی انبار در هر دوره مالی؛ سازمان می تواند به این نتیجه برسد که آیا در طول این بازه زمانی سازمان دارای سود دهی بوده است یا متضرر شده است.

موجودی انبارها و مدیریت آنها دارای پیچیدگی های زیادی می باشد و در گذشته به صورت حسابداری سنتی انجام می شد ولی در حال حاضر با وجود نرم افزارهای پیشرفته انبارداری و حسابداری انبار انجام این عملیات حسابداری بسیار ساده تر شده است.

تیم حسابداری پیشداد سال مالی پر رونقی را برای شما آرزومند است.

Bookmark(0)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *